W Polsce rośnie rynek magazynów samoobsługowych

0
  • Chociaż rynek magazynów samoobsługowych w Polsce jest w powijakach, powoli wyrasta na lidera w Europie Środkowo-Wschodniej.
  • W Polsce jest obecnie 11 tego typu magazynów, najwięcej w woj. mazowieckim, wielkopolskim i śląskim.
  • Według Federation of European Self Storage Associations (FEDESSA), największym wyzwaniem dla rynku w Polsce jest brak świadomości istnienia tego typu oferty, pomimo jej rozwoju.

Europa Zachodnia daleko z przodu

Magazyny samoobsługowe mają swoje pięć minut. W Europie jest już  2746 tego typu obiektów. Ich łączna powierzchnia wynosi ponad 7,77 miliona metrów kwadratowych. Tylko w ciągu ostatniego roku na kontynencie powstało aż 149 self storage. Co ciekawe, 85% wszystkich magazynów w Europie znajduje się w 6 krajach –  w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii.  Ten ostatni kraj ze swoimi 1077 magazynami jest obecnie liderem na europejskim rynku, mając w nim aż 39% udział. Dla porównania, Francja ma 12,4% udziału w rynku, Hiszpania 11,4%, Holandia 10,3%, Niemcy 6,2% a Szwecja 4,7% – podaje w swoim raporcie FEDESSA.

Polski rynek w powijakach

Jak na tym tle wypada nasz kraj? Obok Węgier (13 magazynów) jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie Środkowo -Wschodniej. Ze swoimi 11 magazynami Polska ma obecnie  niewielki, bo 0,4% udział w europejskim rynku, mimo to daleko w tyle zostawiając Litwę (1 magazyn), Estonię i Łotwę (po 2 magazyny) oraz Czechy (3 magazyny). – Polski rynek self storage jest młody, ale rozwojowy i z dużym potencjałem. Tylko w ciągu ostatniego roku na obrzeżach dużych miast powstały 4  nowe magazyny. Co ciekawe, inwestują zarówno duże firmy, posiadające sieci magazynów za granicą, jak również lokalni przedsiębiorcy, widzący w tym dobry, aczkolwiek wciąż niszowy i przyszłościowy biznes – mówi Jarosław Nowakowski dyrektor generalny Grupy Kapitałowej Amtra, do której należą magazyny Sejfboksy w Sosnowcu.

Czytaj również:  IPOPEMA rusza z funduszem długu firm faktoringowych i pożyczkowych

Nie wiemy nic o self storage

Ostrożność inwestorów jest zrozumiała. W tej części Europy popyt na tego typu powierzchnię dopiero się rodzi. Niestety Polska ma obecnie najniższy wskaźnik świadomości istnienia na rynku oferty self storage. Jak wyliczyła FEDESSA zaledwie 1 na 10 Polaków wie o istnieniu magazynów samoobsługowych w kraju. Taki wynik nie dziwi, ale też nie odstrasza przedstawicieli rynku. – Magazyny samoobsługowe w Polsce obecne są od 5 lat, ale dopiero ostatnie 2 lata przynoszą nowe inwestycje oraz zainteresowanie istniejącymi obiektami – mówi Jarosław Nowakowski.  W jego ocenie jest kilka czynników, które w najbliższych 10 latach mogą rozruszać rynek nad Wisłą.