Polska atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

W Polsce działa blisko 50 tys. spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Tylko w pierwszej połowie 2016 r. zarejestrowało się ich prawie 4 tys. Jak sytuacja ta wpływa na społeczeństwo i gospodarkę kraju? Czy powinniśmy starać się przyciągnąć jeszcze więcej zagranicznych inwestorów?

Biznes najczęściej otwierają w Polsce firmy niemieckie, francuskie i amerykańskie. Najatrakcyjniejsze są dla nich woj. mazowieckie (44% firm), dolnośląskie (8%) i wielkopolskie (8%). Jak mówi serwisowi infoWire.pl Sebastian Arana, dyrektor zarządzający 3M Poland: „Polska jest dobrym miejscem do inwestowania ze względu na swoją stabilność polityczną i gospodarczą. Jest tu również wiele ulg podatkowych i specjalnych stref ekonomicznych, z których warto korzystać. Lokalni pracownicy są bardzo dobrze wykształceni, a koszty pracy – konkurencyjne”.

Kontakt z zagranicą niesie wiele korzyści dla Polski. „Przede wszystkim to trwała przynależność krajowej gospodarki do zrównoważonego świata gospodarki zachodniej. To zapewnienie stabilności ekonomicznej i politycznej, a także rozwoju najnowocześniejszych technologii” – zauważa Bartłomiej Morzycki, ekspert ds. relacji korporacyjnych 3M Poland.

Otwieranie przedsiębiorstw z zagranicznym kapitałem oznacza również tworzenie nowych miejsc pracy, w których zatrudnieni mają szansę podnosić swoje kwalifikacje. Kształcenie polskiej kadry służy gospodarce. Dobrą praktyką jest przeznaczanie 15% czasu pracowników na realizację ich własnych wizji. Zatrudnieni mogą wcielać je w życie z wykorzystaniem technologii oferowanych przez firmy. Rezultaty potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Większa liczba zakładów produkcyjnych kojarzy się ze wzrostem obciążenia dla środowiska naturalnego. Dziś jednak nie jest to już problemem. Obecność zagranicznych firm na polskim rynku przyczynia się do podwyższania standardów ekologicznych. Coraz więcej przedsiębiorstw bierze udział w programach mających na celu ochronę środowiska. Zwiększenie produkcji i rozwój handlu napędzają tymczasem krajową gospodarkę. Miasta powinny więc dbać o to, by przyciągać inwestorów z różnych rejonów świata.