Polska w obliczu elektryfikacji sektora motoryzacyjnego

Konferencja Ambasada_CCIIP_07062018IMG_8994

Samochody elektryczne to nie pieśń przyszłości, to rzeczywistość – mówili eksperci podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Włoską Izbę Handlowo-Przemysłową w Polsce.

7 czerwca w Ambasadzie Włoch w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Przyszłość elektrycznych i autonomicznych pojazdów w Polsce” zorganizowana przez Włoską Izbę Handlowo-Przemysłową. Podczas spotkania eksperci rozmawiali na temat wyzwań, jakie czekają ewoluujący w kierunku elektryfikacji sektor motoryzacyjny w Polsce i Europie.

Gości przywitali: Roberto Neccia, Radca Handlowy Ambasady Włoch i Piero Cannas, Prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, którzy zapowiedzieli kolejną, drugą edycję International Automotive Business Meeting. Podkreślili oni, że IABM to jedno z największych spotkań branży motoryzacyjnej w Polsce, które skupia przedstawicieli europejskich, polskich i lokalnych władz, liderów branży motoryzacyjnej oraz jej ekspertów.

Wydarzenie w tym roku odbędzie się w dniach 27-28 listopada w Expo Silesia w Sosnowcu. Gościem honorowym konferencji w Ambasadzie był Arkadiusz Chęciński Prezydent Miasta Sosnowiec, który wyraził swoje przekonanie, iż przyszłość motoryzacji leży w rozwoju elektromobilności i na tym polu mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją.

– Polska postanowiła postawić na elektromobilność i ekologiczne środki transportu, tym bardziej cieszę się, że miasto Sosnowiec będzie w tym roku gospodarzem International Automotive Business Meeting. Sosnowiec był kiedyś miastem przemysłu ciężkiego, podobnie jak cały region, dziś natomiast, to przemysł motoryzacyjny jest podstawą napędzającą gospodarkę naszego miasta – powiedział Arkadiusz Chęciński.

Kilka słów dodał również Łukasz Górecki, Menedżer Klastra SA&AM Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., który zaznaczył, że południe Polski jest bardzo ważnym centrum dla przemysłu motoryzacyjnego.

Dialog wszystkich stron zaangażowanych w proces przeobrażania się branży motoryzacyjnej

International Automotive Business Meeting to wydarzenie B2B skierowane do dużych producentów samochodów, największych dostawców Tier 1 i 2, a także instytucji oraz stowarzyszeń branżowych. Tegorocznym, szeroko omawianym tematem będzie elektromobilność, systemy wspomagające kierowcę ADAS (advanced driver assistance systems) oraz najnowsze trendy w branży motoryzacyjnej.  W wydarzeniu weźmie udział około 400 firm, nie tylko z Polski i Europy, ale także z największych światowych rynków motoryzacyjnych takich jak Chiny, Japonia, Indie oraz Stany Zjednoczone. W programie przewidziana jest konferencja z udziałem znanych międzynarodowych ekspertów z branży oraz kolacja galowa, a drugiego dnia działania networkingowe: Speed Business Mixer i spotkania B2B. Została uruchomiona także strona internetowa IABM, na której można już teraz dokonywać rejestracji: www.iabmevent.com.

– Polska i Europa stają obecnie w obliczu wielkiego wyzwania, jakie niesie ze sobą elektryfikacja sektora motoryzacyjnego. By stworzyć silny, konkurencyjny, zelektryfikowany przemysł motoryzacyjny musimy wspólnie wypracować ścieżkę rozwoju i być spójni w naszych działaniach –  mówi Piero Cannas. Celem IABM jest uzyskanie jasnej wizji zmian w sektorze motoryzacyjnym w najbliższej przyszłości i jej wpływu na łańcuch dostaw oraz określenie, w jaki sposób elektromobilność i zaawansowane systemy wspomagania kierowcy będą miały wpływ na rozwój sektora motoryzacyjnego w Polsce i na świecie – dodaje.

Organizatorem International Automotive Business Meeting jest Izba Włoska, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Włoch. Współorganizatorami wydarzenia są Miasto Sosnowiec, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), Klaster „Silesia Automotive & Advanced Manufacturing oraz Japan External Trade Organization (JETRO). W organizacji IABM2018 współpracują też Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza i Brytyjsko-Polska Izba Handlowa.

– Newralgiczna jest teraz kwestia czasu i nasza szybkość reakcji. Wierzymy, że wymiana opinii i doświadczeń realnie przełoży się na kształt czekających nas zmian, dlatego IABM inicjuje dialog wszystkich stron zaangażowanych w proces przeobrażania się branży – dodaje Piero Cannas.

Transformacja w kierunku elektromobilności

Obecny stan i perspektywy elektryfikacji transportu drogowego w Polsce, a także jej wpływ na polską gospodarkę omówił podczas konferencji w swoim wystąpieniu Marcin Korolec, Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, który podkreślił:

– Samochody elektryczne to nasza przyszłość, ważne żebyśmy umieli zadbać, aby były też przyszłością europejskiego przemysłu samochodowego.

Eksperci są zgodni, że przemysł motoryzacyjny ulega ciągłemu przeobrażeniu i już teraz ewoluuje w kierunku całkowitej elektryfikacji.

– W ostatnich latach przemysł samochodowy przeszedł wiele zmian. Niektóre z nich są już w toku, inne zostaną wprowadzone w życie w niedalekiej przyszłości. Wiążą się one znacząco ze wzrostem obecności elektroniki w pojazdach i ich zwiększoną elektryfikacją. Zmiany te mają również wpływ na układ hamulcowy, co zasadniczo dotyczy mechatroniki, tj. zarządzania częścią mechaniczną za pomocą układów elektronicznych. Firma Brembo kontynuuje prace nad systemem BBW (Brake By Wire), którego celem jest przewidywanie ewolucji poszczególnych elementów układu hamulcowego i utrzymanie wiodącej pozycji w dziedzinie innowacji produktowych. Osobiście, a przynajmniej w odniesieniu do układu hamulcowego, nie sądzę też, aby stopniowa elektryfikacja miała znaczący wpływ na koszty produkcji, jestem za to pewien, że aspekty działania i bezpieczeństwa mogą na tym wiele zyskać – powiedział Enrico Bologna, Country Manager Brembo Poland.

Światowy przemysł motoryzacyjny będzie ewoluował w kierunku elektromobilności, a Polska ma szansę na odegranie dużej roli w tym rozwoju. Nasz kraj posiada bardzo dobrą bazę przemysłową, aby stać się ważnym graczem na rynku producentów pojazdów elektrycznych, a elektryfikacja sektora transportu drogowego jest jednym z priorytetów gospodarczych rządu. Rozwój wydajnych i efektywnych samochodów elektrycznych może w znaczący sposób wpłynąć na gospodarkę, a poprawa powietrza, dbałość o środowisko naturalne, zmniejszenie ilości hałasu to dodatkowe, przyjemne „skutki uboczne” tego procesu.

– Branża motoryzacyjna znajduje się obecnie w bardzo ważnym momencie, a nadchodzące zmiany mogą w najbliższym czasie zdecydowanie odmienić obraz motoryzacji. Najbardziej widoczną zmianą jest dynamiczny rozwój pojazdów z napędami alternatywnymi. W ślad za e-mobilnością podążają cyfryzacja i automatyzacja pojazdów. Zmiany te wymagają jednak odpowiedniego otoczenia regulacyjnego i akceptacji konsumentów dla nowych rozwiązań – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Temat elektromobilności jest niezwykle istotny zarówno dla samej branży motoryzacyjnej, jak i dla polskiej i europejskiej gospodarki, dlatego tak istotna jest wymiana doświadczeń, wzajemne wsparcie i współpraca firm oraz instytucji. Listopadowe spotkanie International Automotive Business Meeting (IABM2018) będzie doskonałą okazją do budowania relacji i kreowania konstruktywnych wniosków, mających realny wpływ na przyszłe losy sektora motoryzacyjnego.