Poszukiwanie sposobu na walkę z przestępczością gospodarczą

ey

Szara strefa, słupy, czy wyłudzanie podatku VAT to zjawiska, które działają na niekorzyść polskiego państwa, a dokładnie jego budżetu. Przez to naruszają interesy wszystkich uczestników obrotu gospodarczego, ostatecznie uderzając w portfel każdego z nas.

Przestępczość gospodarcza jest dość powszechnym zjawiskiem. Jak mówi serwisowi infoWire.pl Jarosław Koziński, Partner Zarządzający Działem Doradztwa Podatkowego EY „[…] Wyłudzenia podatkowe są bardzo lukratywnym przedsięwzięciem, ale nie wiążą się z takim potępieniem społecznym jak handel narkotykami czy wymuszenia. To bardzo niebezpieczne, ponieważ za to społeczne przyzwolenie możemy kiedyś bardzo drogo zapłacić”.

Popularnym procederem przy dokonywaniu oszustw gospodarczych jest podstawianie „słupów”, czyli osób, które często za niewielkie pieniądze są w stanie podpisać każdy dokument. Na taką osobę rejestruje się między innymi działalność gospodarczą. „Są to osoby przeważnie z marginesu społecznego, nieszczęśliwi ludzie wykorzystywani do tego, by dzięki ich dokumentom dokonać wyłudzenia. Tego typu działania służą do przeprowadzenia kilku transakcji i wyłudzenia VAT-u. Po czym taka działalność gospodarcza jest zamykana” – wyjaśnia Jarosław Koziński.

Szara strefa, czyli ukrywanie dochodów, to kolejny problem uderzający w gospodarkę państwa, jest szczególnie widoczny w branży budowlanej. Jak uważa Andrzej Torój, Kierownik Zespołu Analiz Ekonomicznych EY „[…] całkowity popyt na materiały budowlane rządzi się normalnymi prawami. Jeżeli mamy większe ożywienie w budownictwie, tak jak podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku, zapotrzebowanie rośnie. Natomiast oficjalny popyt był mniejszy, ponieważ większy >>kawałek tortu<< zabrała szara strefa”.

Jak walczyć z oszustami podatkowymi? Zdaniem Jarosława Kozińskiego pozwoliłby na to mechanizm odwrotnego obciążenia. „To rozwiązanie usuwa z obiegu kwotę podatku. Krótko mówiąc, na ostatnim etapie, wpłaca się VAT wprost do urzędu skarbowego, a nie swojemu klientowi. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której przestępcy go przechwytują. Kwota VAT nie płynie przez obieg, więc nie może zostać wyłudzona”.

Państwo tworzy prawo, a przestępcy szukają możliwości jego obejścia. Ważne, żeby przepisy konstruowano w taki sposób, aby nie było to możliwe.