Przychody PwC na świecie wzrosły do 32,1 mld USD

0

PwC – uzyskała w roku finansowym zakończonym 30 czerwca 2013 r. przychody w wysokości 32,1 mld USD brutto. Przy stałych kursach wymiany oznacza to wzrost o 4%. W tym samym okresie PwC także w Polsce wypracowało imponujące przychody na poziomie 517,2 miliona złotych, czyli o ok. 3% wyższe niż w poprzednim roku finansowym.

Na tegoroczny wynik finansowy PwC składają się osiągnięcia poszczególnych działów firmy – zarówno praktyki audytowej i księgowej, doradztwa biznesowego, jak i usług doradztwa podatkowego, które odnotowały w ostatnim roku znaczący wzrost przychodów.

Ogólnoświatowe przychody działu usług doradczych zwiększyły się w roku finansowym 2013 o 8%, do poziomu 9,2 mld USD. Działalność w tym zakresie generuje obecnie 29% całkowitych globalnych przychodów PwC. Przychody działu audytu PwC na świecie wzrosły o niemal 1,5%, do poziomu 14,8 mld USD przy stałych kursach wymiany walut. Ta część biznesu PwC utrzymuje stabilny wzrost pomimo silnej konkurencji na rynku usług audytowych i księgowych, a także presji na obniżanie cen. Z kolei przychody działu doradztwa podatkowego w zakończonym roku finansowym wzrosły o 5%, do 8,2 mld USD. Jest to efekt rosnącego zapotrzebowania klientów na usługi w zakresie zgodności z przepisami podatkowymi, jak i doradztwa podatkowego. Spółki PwC działają przestrzegając zasad globalnego kodeksu postępowania w zakresie podatków, który po raz pierwszy firma opracowała w 2004 r. (więcej: Globalny kodeks postępowania PwC w zakresie podatków).

Uwzględniając wszystkie rodzaje usług, PwC obsługuje aktualnie 84% spółek znajdujących się na liście Global 500 wg magazynu Fortune oraz 90% spółek Global 500 wg dziennika Financial Times.

Pomimo wpływu utrzymującej się w wielu krajach niekorzystnej sytuacji gospodarczej, przychody wzrosły o 2% w Europie Zachodniej oraz o 3% w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Wraz ze stabilizacją sytuacji w strefie euro w 2014 r. PwC przewiduje stopniowy powrót do większego wzrostu gospodarczego w znacznej części tego regionu.

Czytaj również:  Branża IT stawia na Rumunię. Polska akademia programowania otwiera tam swój oddział

W ujęciu geograficznym, największy wzrost przychodów – na poziomie odpowiednio 7% i 9% – PwC zanotowało jednak w obu Amerykach – Północnej i Południowej.  W 2013 roku utrzymał się również trend zwiększania przychodów na rynkach rozwijających się na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Na skutek kontynuowanych inwestycji i zysków z konsolidacji spółek PwC w Afryce przychody w tym regionie wzrosły o 7%. W przypadku Azji przychody zwiększyły się o 2%. To dobry wynik, biorąc pod uwagę coraz większą konkurencję na rynku usług audytowych i księgowych oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego w całym regionie, a w szczególności w Chinach i Indiach. Trudniejsze warunki gospodarcze miały również wpływ na sytuację w Australii i Oceanii, gdzie przychody spółek PwC zmalały o 1%.

Dobre wyniki firmy znalazły swoje odzwierciedlenie także we wzroście zatrudnienia – w roku finansowym 2013 liczba pracowników PwC na świecie zwiększyła się do 184 tys. osób. Dodatkowo PwC zajęło jedno z czołowych miejsc na świecie pod względem rekrutacji absolwentów, zatrudniając rekordową liczbę 20 000 osób. W obecnym roku finansowym PwC planuje dalsze rozbudowywanie zespołu zarówno o najlepszych specjalistów z doświadczeniem,  jak i osoby dopiero wchodzące na rynek pracy.