Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2014”

0

W III kwartale 2014 roku w serwisie Pracuj.pl opublikowano 99 128 ofert pracy. Mimo niektórych rynkowych danych kwestionujących ożywienie gospodarcze, liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl wzrasta z kwartału na kwartał. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, największy popyt odnotowano na specjalistów od sprzedaży. Optymizmem napawa utrzymujący się wzrost zapotrzebowania na pracowników ds. HR.

  • 99 128 ofert pracy na portalu Pracuj.pl w III kwartale 2014 roku
  • 40% wszystkich ogłoszeń o pracę skierowanych było do pracowników sprzedaży
  • 8% więcej niż w II kwartale ofert pracy dla kontrolerów finansowych
  • 12% więcej niż w II kwartale ofert pracy dla pracowników HR
  • Prawie 10% więcej ofert pracy niż w II kwartale dla pracowników produkcji

Gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Najwięcej ofert pracy pochodziło z branży handel i sprzedaż oraz branży bankowość, finanse, ubezpieczenia. Na trzecim miejscu uplasowała się branża związana z telekomunikacją i zaawansowanymi technologiami. Prawie 30% ofert pracy pochodziło z firm zatrudniających ponad 250 osób. Jak co kwartał, najłatwiej zaleźć pracę w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. 22% ofert pracy pochodziło z województwa mazowieckiego, 10% z województwa dolnośląskiego i niemal 10% z województwa wielkopolskiego.

Wielka czwórka – sprzedaż, obsługa klienta, finanse, IT

Najwięcej ofert pracy skierowanych było do specjalistów ds. sprzedaży (prawie 40% wszystkich ogłoszeń o pracę). Po kilkanaście tysięcy ofert pracy przeznaczonych było również dla specjalistów ds. obsługi klienta (18 256 ofert), finansistów i informatyków.

Porównując do liczby ofert w II kwartale 2014 roku, duży wzrost zapotrzebowania obserwujemy na handlowców związanych z motoryzacją (wzrost ofert o 15%). Może to świadczyć o tym, że Polacy odczuwają koniec kryzysu i są gotowi na większe wydatki, jak zakup samochodu. Potwierdzają to dane Centralnej Ewidencji Pojazdów, która odnotowała do tej pory kilkunastoprocentowy wzrost rejestracji nowych aut w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku. Sezonowo zwiększa się również zapotrzebowanie na handlowców związanych z rolnictwem (wzrost liczby ofert o 25%).

Czytaj również:  Jednolity Plik Kontrolny oczami księgowych

Dla osób odpowiedzialnych za finanse ofert pracy było ponad 16 tys. Najwięcej ogłoszeń o pracę skierowanych jest do analityków i  księgowych. Stale wzrasta zapotrzebowanie na analityków od kwestii ryzyka w bankowości (7% więcej niż w II kwartale) i kontrolingu (8% więcej niż II kwartale).

Informatycy jak co kwartał również mogli przebierać w  ofertach, w serwisie opublikowano dla nich 14 370 ofert. Ponad połowa ogłoszeń o pracę dedykowana jest programistom. Porównując do II kwartału rośnie przede wszystkim zapotrzebowanie na Architektów IT (wzrost o 25%). Duży wzrost zapotrzebowania oraz wysokie wymagania stawiane przed Architektem IT sprawiają, że jest on jednym z najlepiej opłacanych zawodów wśród informatyków.

Rośnie popyt na specjalistów ds. HR