Samochody jak smartfony – Toyota wprowadza nowe technologie telekomunikacyjne do motoryzacji

0

Branża motoryzacyjna znajduje się w fazie głębokiej transformacji. Zaawansowane oprogramowanie i przetwarzanie big data z samochodów połączonych w chmurze stanowią równie ważny kierunek rozwoju samochodów jak nowe napędy. W odpowiedzi na te zmiany Toyota prowadzi od 2015 roku głęboką restrukturyzację, powołując do życia nowe firmy badawcze, specjalizujące się w opracowywaniu i wdrażaniu do motoryzacji najnowszych technologii informacyjnych.

Toyota od dawna pracuje nad zaawansowanymi technologiami informacyjnymi, czego najlepszym przykładem są powszechnie stosowane w samochodach koncernu systemy bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense i Lexus Safety System. W 2015 roku jako pierwszy producent w świecie, Toyota wprowadziła w Japonii do swoich wybranych modeli system ITS Connect. Dzięki komunikacji między samochodami oraz między pojazdami a infrastrukturą drogową umożliwia on automatyczne przekazywanie pojazdom informacji o sytuacji drogowej, dzięki którym pojazd może automatycznie zareagować na niebezpieczną sytuację bez udziału kierowcy.

toyota_20151222_02_02_3W utrzymaniu tempa rozwoju nowych technologii cyfrowych wspierają Toyotę powołane w ostatnich latach firmy badawcze, takie jak Toyota Research Institute, Toyota Connected, Toyota Research Institute-Advanced Development czy Toyota AI Ventures.

Autonomiczne samochody coraz bliżej

toyota_managing_cities_with_aiSprawna komunikacja w chmurze jest warunkiem koniecznym do rozwijania technologii autonomicznego prowadzenia. Działający od 2015 roku Toyota Research Institute specjalizuje się w pracach nad systemami autonomicznej i półautonomicznej jazdy, robotyką i sztuczną inteligencją. Obecnie firma pracuje nad komercjalizacją systemów bezpieczeństwa czynnego nowej generacji – Guardian i Chauffeur. System Guardian wspomaga kierowcę w bezpiecznym prowadzeniu, interweniując w ryzykownych sytuacjach, aby uniknąć kolizji. Chauffeur to tryb jazdy w pełni zautomatyzowanej, podczas której użytkownik nie zajmuje się prowadzeniem auta. Równolegle z tymi technologiami Toyota Research Institute opracowuje kolejne generacje domowych robotów wspomagających osoby mające trudności z poruszaniem się oraz pracuje nad nowymi materiałami z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia się maszyn. Firma wspiera także budowę systemu Car Learning to Act (CARLA), symulatora zautomatyzowanej jazdy z otwartym kodem źródłowym.

Czytaj również:  Zobacz co nas czeka w przyszłym kalendarzu makroekonomicznym

Samochody jak smartfony

toyota_prius__mar__04_2W 2016 roku powstała firma Toyota Connected, która zajmuje się prowadzeniem badań nad wykorzystaniem przetwarzania wielkich baz danych w samochodach osobowych. Spółka od razu nawiązała współpracę z Microsoftem, który udostępnił jej swoją technologię chmury Microsoft Azure. Efektem będą nowe rozwiązania w dziedzinie usług teleinformatycznych w samochodzie, w tym współpraca inteligentnego samochodu z inteligentnym domem i internetem przedmiotów, coraz bardziej spersonalizowane systemy multimedialne i nowe systemy bezpieczeństwa, a także integracja z systemami smart city. Najpilniejszym zadaniem stojącym przed Toyota Connected jest standaryzacja technologii łączności samochodów i bezproblemowe logowanie się w systemach telekomunikacyjnych w różnych regionach.

Pierwszy system połączonych samochodów Toyoty