Silna i oryginalna marka biznesowa Wrocławia przekłada się na wyniki miasta w obszarze nowych inwestycji i rynku biurowego

Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu

Według European Best Destination[1] to najlepsza lokalizacja turystyczna w Europie w 2018 roku. Według Mercer[2] – jedno ze stu najlepszych miejsc do życia na świecie. Według inwestorów – wiodące polskie miasto dla inwestycji technologicznych i start-up’owych. Wrocław bez wątpienia znalazł na siebie pomysł, który procentuje i z sukcesem ściąga tutaj kolejne firmy, deweloperów i mieszkańców z innych części Polski i Europy.

Wrocław jest napędzany innowacjami, o czym świadczy największa liczba centrów IT oraz R&D w Polsce (według ABSL).

„Doskonały wizerunek Wrocławia sprawia, że jesteśmy jednym z miast pierwszego wyboru dla osób, poszukujących ambitnych wyzwań zawodowych i które chcą się relokować. To z kolei przekłada się na bardzo zasobny rynek pracy, będący podstawowym czynnikiem dla budowania atrakcyjności inwestycyjnej. Wszystkie te elementy znajdują odzwierciedlenie w liczbach. W ciągu ostatnich 12 lat Wrocław stał się miejscem dla ponad 200 zagranicznych projektów inwestycyjnych, które stworzyły ponad 95 000 miejsc pracy. W mieście działa też ponad 200 start-up’ów, kreujących kulturę innowacyjności i przyczyniających się do wzmacniania marki Wrocławia, jako polskiego zagłębia innowacji”, podkreśla Karolina Grzyb, Dyrektor Centrum Wspierania Biznesu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Rynek biurowy we Wrocławiu kwitnie

Wrocław jest trzecim największym (po Warszawie i Krakowie) rynkiem nowoczesnych biur w Polsce i jedną z najszybciej rozwijających się lokalizacji biurowych w naszym kraju.

Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu
Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu

„Wyjątkowo wysoka aktywność deweloperska, którą obserwujemy we Wrocławiu otworzyła w drugim kwartale tego roku nowy rozdział w historii tutejszego rynku biurowego. Podaż powierzchni biurowej przekroczyła próg 1 mln mkw., co przekłada się na rosnące zainteresowanie inwestorów szukających nowych opcji dla rozwoju swojego portfela nieruchomościowego. Dowodem na to są transakcje dokonywane przez wiodących graczy na rynku inwestycyjnym – Globalworth Poland, Warburg-HIH Real Estate, Niam i wielu innych”, komentuje Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu.

Ciekawym zjawiskiem na wrocławskim rynku biurowym jest także formowanie się klastrów biurowych, co dobrze widać na przykładzie okolic Dworca Głównego.

„Nowe inwestycje komercyjne, takie jak Wroclavia, Sagittarius Business House, Komandorska 12 i Retro Office House, wraz z istniejącymi zasobami biurowymi i ulepszeniami infrastrukturalnymi, stworzyły lokalizację odpowiadającą Centralnemu Obszarowi Biznesowemu. Nowy hub biurowy to także plac Jana Pawła II, który jest atrakcyjnym punktem na mapie miasta ze względu na doskonałą dostępność transportu publicznego i bliskość centrum. Aktualnie w budowie pozostaje 210 000 mkw. powierzchni, która z pewnością wzmocni wiodące lokalizacje biurowe we Wrocławiu”, dodaje Katarzyna Krokosińska.

Największe obiekty biurowe w budowie

Budynek Powierzchnia (mkw.) Deweloper
Business Garden Wrocław – II faza 70 000 Vastint Poland
Cu Office 23 500 Buma / Reino Partners
Centrum Południe 23 300 Skanska Property Poland
City Forum 22 600 Archicom
Nowy Targ 19 400 Skanska Property Poland
Infinity 18 700 Avestus Real Estate Poland
Carbon Tower 17 600 Cavatina

Źródło: JLL, 2018

Aktywność deweloperska jest napędzana przez wysoki poziom popytu. W 2015 r. firmy podpisały we Wrocławiu umowy najmu na 127 000 mkw. Pozytywne tendencje utrzymały się również w 2016 r., aby już w 2017 pobić kolejny rekord – tym razem 169 500 mkw. Z kolei na koniec III kwartału 2018 r. popyt osiągnął bardzo dobry wynik 96 500 mkw. Ze względu na dużą chłonność wrocławskiego rynku wskaźnik powierzchni niewynajętej kształtuje się na optymalnym poziomie 9,7%. Najwyższe czynsze transakcyjne za metr kwadratowy miesięcznie wynoszą z kolei 13,7 – 14,5 euro.

Rynek pracy – usługi rządzą

Aglomeracja wrocławska jest jedną z głównych lokalizacji centrów usług biznesowych w Polsce, które zatrudniają już ponad 45 000 osób[3].

„Większość nowych inwestycji, a także najbardziej dynamiczne plany wzrostu zatrudnienia, obserwujemy w obszarze IT. Nowoczesne technologie są znakiem rozpoznawczym Wrocławia, a ten wizerunek jest wspierany przez wiele opcji rozwoju, które oferują lokalne firmy. Wrocław to dobry wybór zarówno na start kariery, jak i świetna lokalizacja dla uznanych specjalistów szukających ambitnych wyzwań i atrakcyjnego miejsca do życia”, podsumowuje Tomasz Kowalski, Branch Manager, HAYS Poland.

[1] https://www.europeanbestdestinations.com/european-best-destinations-2018/

[2] Raport Mercer „Quality of living 2018”

[3] Dane ABSL