Spadek cen obligacji skarbowych po aukcji NBP

Narodowy Bank Polski NBP Siedziba

Narodowy Bank Polski w marcu 2020 rozpoczął strukturalne operacje otwartego rynku, których celem jest utrzymanie płynności na rynku wtórnym obligacji skarbowych w sektorze bankowym. Przez ponad rok NBP przeprowadził 23 aukcje, na których łączna wartość odkupionych obligacji wyniosła 133,8 mld zł. Jednak podczas ostatniej aukcji, mającej miejsce w 26 maja, NBP skupił papiery za zaledwie 2 mld zł oraz nie zaakceptował żadnej oferty na obligacje skarbowe. To pierwsza aukcja, na której NBP nie odkupił żadnych obligacji skarbowych. Brak skupu negatywnie odbił się na rentownościach polskich obligacji skarbowych, dziesięciolatki ponownie wzrosły powyżej 1,90%.

We wtorek miało miejsce posiedzenie Narodowego Banku Węgier. Stopy procentowe zostały utrzymane, jednak w komunikacie po posiedzeniu zasygnalizowano zbliżającą się podwyżkę stóp procentowych. Retoryka węgierskiego banku centralnego różni się znacznie od retoryki RPP, pomimo zbliżonych perspektyw gospodarczych Polski i Węgier: silnego ożywienia gospodarczego i wysokiej inflacji konsumenckiej.
Miniony tydzień był bardzo spokojny na rynkach złota oraz srebra, jednak oba metale zakończyły tydzień na plusie. Cena srebra wzrosła o 1,34%, a cena złota o 1,20%.

W nadchodzącym tygodniu będą miały miejsce odczyty indeksów PMI w strefie euro i USA oraz zostaną przedstawione dane z amerykańskiego rynku pracy – stopa bezrobocia i zatrudnienie poza sektorem rolniczym. We wtorek o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępny szacunek inflacji CPI w Polsce za maj, która zgodnie z konsensusem może wynieść 4,8%, co byłoby poziomem najwyższym od 10 lat.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.