Stopy procentowe bez zmian

0
Rada Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła dziś stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, który od marca br. wynosi 1,50 proc.

Decyzje RPP dot. stóp procentowych mają bezpośredni wpływ nie tylko na oprocentowanie depozytów oferowanych przez banki, ale również na wysokość odsetek od kredytów i pożyczek.

Posiadacze zobowiązań finansowych z największym zaangażowaniem obserwują wyniki comiesięcznych głosowań NBP. Podwyżka lub obniżka stóp wpływa bowiem na poziom płaconych przez nich rat kredytowych – tłumaczy Jacek Kasperczyk, główny analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

Przykładowo: aktualna rata 30-letniego kredytu zaciągniętego w styczniu 2009 roku na kwotę 300 tys. złotych wynosi 1488 złotych (stopy procentowe najniższe w historii), ale jeszcze rok temu była ona o 149 złotych wyższa (1637 zł). Gdybyśmy jednak cofnęli się w czasie o trzy lata, czyli do lipca 2012 roku (wtedy stopa referencyjna wynosiła 4,75 proc.), to rata kredytu była o 584 zł wyższa niż obecnie, wynosiła aż 2072 zł.

Kiedy podwyżka?

Niewiele wskazuje na to, aby Narodowy Bank Centralny podniósł stopy procentowe w najbliższym czasie. Jednak nic nie trwa wiecznie…

Pierwszą oznaką końca, a raczej zahamowania obniżek stóp procentowych, jest zachowanie rynkowej stopy WIBOR3M, której wartość od dwóch miesięcy systematycznie wzrasta. Na początku maja br. wynosiła ona 1,65 proc., a obecnie jest już równa 1,72 proc. – wyjaśnia Jacek Kasperczyk, główny analityk Comperia.pl.