W nowym roku ceny papierosów nie wzrosną

0

Dobra wiadomość dla palących papierosy. Ministerstwo Finansów podjęło decyzję, że w 2015 r. akcyza na wyroby tytoniowe nie wzrośnie. Ma to zapobiec między innymi rozwijaniu się szarej strefy.
 
W ciągu ostatnich 10 lat akcyza na papierosy została podniesiona o mniej więcej 200%. I o ile do 2013 r. wpływy do budżetu rosły, choć zmniejszała się konsumpcja legalnych papierosów, o tyle już w 2014 r. zaczęły one spadać – mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Rutkowski z PwC. Dla Ministerstwa Finansów był to znak, żeby zaprzestać podwyżek.

Podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe o 4% (o wysokość oczekiwanego wzrostu płac) spowodowałoby w 2015 r. straty dla budżetu w wysokości 170-200 mln zł – wynika z raportu PwC. Jednak jak zaznacza ekspert, „w sytuacji, gdy legalna paczka papierosów to wydatek 14-15 zł (z czego 10 zł to podatek), a podobny wyrób można kupić nielegalnie za 6-7 zł, to samo zaprzestanie podwyżek nie wyeliminuje szarej strefy”. Warto zaznaczyć, że już 2 lata temu stanowiła ona 25% rynku tytoniowego w Polsce.

Odstąpienie od podniesienia akcyzy na wyroby tytoniowe w 2015 r. to nie koniec zmian. Opodatkowane zostaną papierosy wytwarzane przy użyciu maszyn do automatycznego nabijania gilz papierosowych oraz same urządzenia. Zmiana regulacji dotyczy także tzw. cygar imprezowych.

Czytaj również:  Rosnąca sprzedaż w sieci sprzyja powstawaniu innowacyjnych usług dla handlu elektronicznego. Hitem stała się platforma do projektowania spersonalizowanych opakowań przesyłek kurierskich