Wynajem długoterminowy – na czym polega i jakie są jego korzyści?

0

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez PZWLP, organizację skupiającą największe i najważniejsze w Polsce firmy wynajmujące i leasingujące samochody, po pierwszym kwartale tego roku w wynajmie długoterminowym znalazł się co piąty (20 proc.) nowo zakupiony przez firmy samochód osobowy oraz blisko co trzecie (30,8 proc.) nowe leasingowane auto osobowe w Polsce. Łączna flota samochodów w usługach wynajmu długoterminowego, wynosi obecnie około 130,5 tys. aut.

Rynek wynajmu długoterminowego rośnie w naszym kraju od kilku lat w tempie 10-12 proc. rocznie. Po I kwartale bieżącego roku branża odnotowała po raz kolejny bardzo wyraźny wzrost. Już w pierwszych trzech miesiącach roku dynamika wzrostu wyniosła 3,6 proc. i była wyższa o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Nie trzeba mieć, by korzystać

Zarówno sama formuła jak i poszczególne rozwiązania w zakresie leasingu i wynajmu długoterminowego dają firmom spore korzyści. Podejście, które oszczędnie można wyrazić w kilku słowach „nie trzeba mieć, by korzystać” powoli, aczkolwiek systematycznie, umacnia się w świadomości przedsiębiorców. Eksperci prognozują, że w perspektywie kilkunastu najbliższych lat polski rynek upodobni się do Europy Zachodniej, gdzie w wynajmie długoterminowym znajduje się 70-80 proc. wszystkich leasingowanych aut, a także zdecydowana większość ogółu aut służbowych.

Firmy zajmujące się leasingiem i wynajmem długoterminowym aut oferują przedsiębiorcom pełen wachlarz możliwości w zakresie finansowania floty samochodów służbowych. Każdy przedsiębiorca chcący rozpocząć współpracę z dostawcą usług CFM powinien dokładnie przeanalizować swoje potrzeby w zakresie wykorzystywania pojazdów firmowych. Dzięki temu będzie mógł otrzymać ofertę, która będzie rozwiązaniem „skrojonym na miarę” – mówi Bartosz Olejnik, Dyrektor Sprzedaży Carefleet S.A.

Firmy z sektora CFM, proponują szereg rozwiązań obejmujących zarówno leasing w kilku wariantach, jak i długoterminowy wynajem. Zasadniczą różnicą między nimi jest to, że w przypadku tradycyjnego leasingu klient wykupuje pojazd po umowie, natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego oddaje auto finansującemu (opcjonalnie istnieje możliwość wykupu pojazdu).

Czytaj również:  Trudne negocjacje? O rynku najmu powierzchni biurowych.

Wynajem długoterminowy – na czym polega i jakie są jego korzyści?

Wynajmem długoterminowy to bardzo wygodna forma korzystania z floty samochodów przez firmy. Najważniejszą zaletą jest możliwość dysponowania pojazdami bez konieczności ich zakupu. Przy umowie najmu długoterminowego, wynajmujący oddaje bowiem przedsiębiorcy – najemcy pojazd do użytkowania na ściśle określony czas, z reguły od minimum 24 do 60 miesięcy i ustalony przez strony roczny przebieg pojazdu, a w zamian za korzystanie z niego najemca płaci miesięczne czynsze uzgodnione w umowie, które pokrywają wszystkie, ustalone przez strony koszty związane z eksploatacją samochodu.

Firmy mogą skorzystać także z dodatkowych usług w praktyce zupełnie zdejmujących z nich ciężar zarządzania wynajętymi pojazdami, ich obsługą i serwisowaniem. Oferowana przez Carefleet opcja Full Service Leasing obejmuje pełen pakiet usług dodatkowych, takich jak obsługa techniczna, serwis i wymiana ogumienia, Assistance z pojazdem zastępczym, ubezpieczenie i likwidacja szkód, karty paliwowe oraz szeroki wachlarz raportów – mówi Bartosz Olejnik, Dyrektor Sprzedaży Carefleet S.A..

Znaczącą korzyścią dla Klientów jest również zminimalizowanie działań administracyjnych w obszarze zarządzania wynajmowanymi pojazdami. Wszystkie czynności związane z zamówieniem samochodów u dostawcy, rejestracją pojazdów, przygotowaniem do wydania, jak również ze zdaniem i sprzedażą aut po zakończonych kontraktach znajdują się po stronie wynajmującego – dodaje Bartosz Olejnik, Dyrektor Sprzedaży Carefleet S.A..

Wynajem długoterminowy jest najczęściej wybierany w sytuacji, gdy firma potrzebuje utworzyć flotę samochodową bez nadwyrężania budżetu przedsiębiorstwa. Nie musi więc korzystać z kredytu, nie musi opłacać czynszu inicjalnego wymaganego przy umowach leasingu. Ponadto z podatkowego punktu widzenia, miesięczne czynsze za wynajem długoterminowy samochodu można traktować jako koszty uzyskania przychodu, przysługuje również prawo do odliczenia części podatku VAT, a wynajmowany pojazd nie musi być  wykazywany jako środek trwały w księgach rachunkowych najemcy.