Wzrost inwestycji i poprawa nastrojów firm

0

Długo oczekiwane ożywienie w inwestycjach firm rozpoczęło się. Popyt jest tak duży, że wiele przedsiębiorstw ma problemy z realizowaniem zamówień, przy tak wysokim wykorzystaniu mocy produkcyjnych.

Wzrost PKB w 2017 r. wyniósł 4,6 proc., wobec 2,9 proc. rok wcześniej. Dane za 2017 r. potwierdziły także, że długo oczekiwane odbicie inwestycyjne rozpoczęło się.

– W IV kw. dynamika inwestycji była już dwucyfrowa i wynosiła 12 proc. – mówi w rozmowie z MarketNews24 Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Ożywienie dotyczy przede wszystkim inwestycji publicznych, co jest związane z absorbcją środków finansowych z UE. Zdaniem analityków PKO BP będzie coraz bardziej dotyczyło także inwestycji przedsiębiorstw.

– Wykorzystanie mocy produkcyjnych przekracza 80 proc., to poziom wyższy niż wieloletnie średnie i wiele przedsiębiorstw ma problemy z realizacją zamówień, dlatego muszą inwestować – komentuje P.Bujak. – Konsumenci są w Polsce w euforii, ale bardzo optymistyczne nastroje są też wśród przedsiębiorców.

Czytaj również:  M. Zuber: W sektorze MŚP działa się coraz gorzej