Zanim otworzysz firmę, odpowiednio się do tego przygotuj

raporty praca biuro
Ok. 25-30% nowo założonych przedsiębiorstw upada już po pierwszym roku istnienia, a tylko 30% przeżywa ponad pięć lat. Aby zmniejszyć ryzyko niepowodzenia, do otwarcia działalności gospodarczej powinniśmy się odpowiednio przygotować.

 

Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chce się daną działalność prowadzić i czym ma się ona wyróżniać na rynku. „Wiele biznesów, które powstają, często ma problem w pierwszym okresie, żeby pozyskać klienta. Przede wszystkim my sami musimy wiedzieć, w jaki sposób zaprezentować nasz biznes na rynku” – mówi serwisowi infoWire.pl Dariusz Makosz z Idea Banku.

Na szczęście na początku naszej drogi możemy liczyć na różną pomoc. O ile w urzędach administracji państwowej raczej nie dowiemy się, jak zarządzać firmą i pozyskiwać klientów, o tyle wartościowych wskazówek mogą udzielić nam znajomi mający doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Warto także zabiegać o pomoc różnych instytucji, które wesprą nas finansowo. Jeżeli nasz pomysł na biznes jest dobry i potrafimy go w odpowiedni sposób zaprezentować, uzyskanie kapitału na rozpoczęcie działalności nie musi być wcale trudne.

Jak zaznacza Dariusz Makosz, jedną z głównych przyczyn upadania młodych firm są problemy finansowe. Istotne znaczenie ma również to, czy przedsiębiorca umie się doskonalić i uczyć prowadzenia biznesu. „Jeżeli ktoś potrafi się rozwijać i jest w stanie obserwować rynek oraz wyciągać wnioski, to ma o wiele większe szanse na przeżycie” – stwierdza ekspert.