Capgemini rozwija się w Katowicach,. Popyt na pracowników IT rośnie

capgemini

Katowice z każdym rokiem stają się coraz bardziej atrakcyjnym partnerem dla centrów usług biznesowych. Już teraz na tym rynku funkcjonuje 110 takich organizacji, z czego aż 45 proc. pracowników jest zatrudnionych w sektorze IT. Oznacza to, że śląski rynek pracy w coraz większej mierze opiera się na nowych technologiach. Silnie przyczynia się do tego Capgemini, które wśród zagranicznych inwestorów wiedzie prym pod względem ilości zatrudnionych osób.

Jak podaje tegoroczny raport ABSL, w pierwszym kwartale 2020 r. w Polsce funkcjonowało ok. 1 500 polskich i zagranicznych centrów sektora usług biznesowych, z czego 110 na terenie Katowic. Łącznie zatrudniają one ok. 338 tys. osób, co stanowi wzrost aż o 10 proc. w odniesieniu do minionego roku. 25 800 – to zatrudnieni w centrach zlokalizowanych w Katowicach, z czego aż 45 proc. stanowisk związanych jest z sektorem nowych technologii.

Krajobraz katowickiego rynku pracy uległ w ostatnich latach dużej transformacji. Dane także pokazują, że skumulowany wskaźnik wzrostu zatrudnienia w tym sektorze w perspektywie zaledwie 4 lat (2016-2020) wyniósł 12,5 proc., a prognozuje się, że w przyszłym roku liczba nowych miejsc pracy może przekroczyć nawet 600 stanowisk.

Katowice na topie

Obecnie w samych tylko Katowicach zamieszkuje ponad 293 tys. osób, z czego ponad 173 tys. w wieku produkcyjnym. W pierwszym półroczu 2020 r. w serwisie pracuj.pl zamieszczono aż 21 968 ofert pracy pochodzących z województwa śląskiego. Potwierdza to fakt, że katowicki rynek pracy jest atrakcyjny dla inwestorów, m.in. dlatego, że rocznie tutejsze 17 szkół wyższych kończy 24 tys. absolwentów, jak również blisko 90 tys. osób jest w trakcie studiów.

– Rozwój branży IT w Polsce bardzo wyraźnie widoczny jest w statystykach portalu Pracuj.pl. Według naszych danych w ubiegłym roku aż piętnaście procent ofert pracy, czyli 82 590 ogłoszeń dotyczyło właśnie specjalistów IT. Również w tym roku widzimy wyraźne zainteresowanie potrzebą zatrudniania: informatyków, grafików, programistów i innych specjalistów z tej branży. Bardzo duże znaczenie w tym kontekście mają Katowice. Branża IT rozwija się tu bardzo mocno, a coraz więcej dużych firm decyduje się na umieszczenie w tym mieście swojej siedziby lub oddziału, tworząc nowe miejsca pracy. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku, z województwa śląskiego pochodziło blisko co 10 ogłoszenie na portalu – komentuje Aleksandra Skwarska, Starsza Specjalistka ds. PR i CSR w Grupie Pracuj.

Co słychać w IT?

W serwisie pracuj.pl, tylko w pierwszym półroczu pojawiło się ponad 33 tys. ogłoszeń kierowanych do osób specjalizujących się w tematach nowych technologii.
– Branża IT jest odporna na dynamiczną sytuację rynkową. Popyt na usługi z zakresu nowych technologii jest duży i zgodnie z prognozami wciąż rośnie. Sporym zainteresowaniem cieszą się specjaliści z większym doświadczeniem – przede wszystkim inżynierowie i architekci IT. Jednak sektor IT jest bardzo chłonny, poszukiwani są pracownicy o zróżnicowanym poziomie wiedzy i doświadczenia, od juniora do seniora, a także osoby o różnych kompetencjach, również miękkich. Oczywiście niezwykle pożądana jest znajomość języków obcych, co jest wynikiem dużego wpływu zagranicznych inwestorów, klientów i globalizacji realizowanych projektów – mówi Bruno Bouquet, wiceprezydent w Capgemini Polska.

Capgemini w Katowicach

Capgemini w Katowicach działa od 2006 roku, a obecnie firma jest na etapie przeprowadzki i centralizacji wszystkich biur w nowej lokalizacji w Face2Face Business Campus. Docelowo katowickie zespoły będą pracowały w nowym kompleksie w modelu hybrydowym, czyli łącząc pracę w siedzibie firmy z pracą zdalną.
– Nowa lokalizacja to nie tylko większy komfort pracy, ale także nowoczesne przestrzenie wspierające integrację pracowników, kiedy pracujemy z biura. To szczególnie ważne patrząc na perspektywę kolejnych miesięcy, kiedy jeden z naszych katowickich zespołów, Cloud & Data Services, poszerzymy o co najmniej 100 nowych specjalistów IT. Aktualnie szczególny nacisk kładziemy na komunikatywną znajomość języka francuskiego wśród osób, które chcą rozpocząć swoją karierę w IT. Oferujemy im szkolenia przygotowujące do zawodu informatyka, a także rozwijające umiejętności techniczne. Również inżynierowie i architekci gotowi na dalszy rozwój w sektorze IT mogą skorzystać z oferty szkoleń oraz zdobywać doświadczenie w pracy z nowoczesnymi technologiami. W naszym dziale, ale też i całej firmie z roku na rok zatrudnienie znajduje coraz więcej kobiet i mam nadzieję, że ten trend wzrostowy będzie dalej wspierał nasz rozwój – informuje Artur Kmiecik, dyrektor zespołu Cloud & Data Services w Capgemini Polska.

Warto podkreślić, że Capgemini w samych Katowicach zatrudnia obecnie ponad 2,3 tys. osób i jest największym z pracodawców w sektorze usług biznesowych w kraju. Obecnie zatrudnia 9,4 tys. pracowników w swoich siedzibach zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Lublinie i Katowicach. Organizacja świadczy usługi z zakresu IT, nowych technologii, doradztwa i transformacji cyfrowej oraz finansów.