Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać

mieszkania rynek nieruchomości

Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek. Średni roczny wzrost cen w stosunku do końca II kwartału 2021 roku wyniósł 7,5%, przy czym I kwartał 2022 roku w ujęciu r/r zamknął się wzrostem o 10%. Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych i globalne prognozy przewidujące wyhamowanie gospodarcze chłodzą apetyt zakupowy, który w ciągu ostatnich dwóch lat był rekordowy. Spowolnienie na rynku nieruchomości luksusowych będzie najbardziej odczuwalne w przypadku nieruchomości tańszych i na rynkach zorientowanych na lokalnych inwestorów.

Najważniejsze wnioski:

  • W Europie, Berlin (12.6%), Dublin (10.2%), Edynburg (11.2%) i Paryż (8.9%) są w czołówce miast z najwyższym wzrostem cen z uwagi na wracające zainteresowanie zagranicznych inwestorów oraz ponownie rosnącą atrakcyjność mieszkania w mieście.
  • Dubaj odnotował najwyższy wzrost cen spośród 45 badanych miast. Ceny nieruchomości luksusowych wzrosły tam o 64,8% w ujęciu rocznym, ale w stosunku do I kwartału 2022 roku spadły o 0,6%.
  • Na 19 z 45 badanych rynków odnotowano spadki cen w okresie od marca do czerwca 2022 roku.
  • Tylko 6 miast odnotowało spadek cen w ujęciu r/r – Manila, Filipiny (-0,1%); Kuala Lumpur, Malezja (-0,5%); Dżakarta, Indonezja (-2%); Kanton, Chiny (-2,1%); Frankfurt, Niemcy (-5,1%); Wellington, Australia (-8,1%).

Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać