Columbus dostarczy fotowoltaikę dla Data Center Orange

fotowoltaika panele fotowoltaiczne

Columbus Energy podpisał umowę na dzierżawę fotowoltaiki dla Warsaw Data Hub – data center Orange Polska. W ramach współpracy Columbus zamontuje na dachu obiektu instalację o mocy 331 kWp.

Kontrakt realizowany jest w modelu solar as a service. Columbus odpowiada za dostarczenie i montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku Warsaw Data Hub w Łazach pod Warszawą, a także za okresowy serwis instalacji oraz jej podłączenie do własnego systemu monitoringu. Umowa między Orange Polska a Columbus Energy została zawarta na 20 lat.

Coraz więcej naszych klientów biznesowych decyduje się na usługę solar as a service. To wygodny model współpracy, który nie wymaga inwestowania własnych środków finansowych, zapewnia stałe i przewidywalne koszty oraz komfort związany z pełną obsługą instalacji (serwis, ubezpieczenie), która jest po stronie firmy dostarczającej taką usługę tłumaczy Bartłomiej Solner, Dyrektor Strategii Sprzedaży w Columbus Energy S.A. – Stawiamy kolejny krok w kierunku zacieśnienia naszej współpracy z Grupą Orange. W czerwcu uruchomiliśmy wspólną ofertę fotowoltaiki dla klientów indywidualnych, a teraz podpisaliśmy kontrakt na współpracę B2B.

Instalacja o mocy 331 kWp zajmie powierzchnię blisko 1600 m2 i będzie rocznie produkować około 275 MWh energii. Oznacza to uniknięcie emisji około 150 ton CO2 rocznie i uzupełnia działania Orange Polska zmierzające do neutralności klimatycznej.

– Orange Polska promuje i wdraża działania związane z poprawą efektywności energetycznej infrastruktury i dekarbonizacją. Na ten moment podpisaliśmy już 3 kontrakty PPA, dzięki którym ok 30% energii zużywanej przez infrastrukturę Orange Polska będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Oprócz wspomnianych działań wciąż szukamy innowacyjnych sposobów na realizację naszej strategii. Jednym z nich są instalacje fotowoltaiczne na obiektach Orange. Innym pionierskim rozwiązaniem jest wdrażanie modelu biznesowego solar as a service. Instalację w takim modelu uruchomiliśmy już w 2019 r., kolejną planujemy w 2022 roku, a instalacja na Warsaw Data Hub będzie następnym dużym przedsięwzięciem mówi Daniel Piechocki, Dyrektor Infrastruktury i Serwisu Usług w Orange Polska.