EDPR podpisuje w Polsce kontrakt na finansowanie strukturalne sześciu farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 149 MW

wiatrak

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty co do wielkości producent energii odnawialnej na świecie, podpisał kontrakt na finansowanie strukturalne dotyczące opracowania, budowy i eksploatacji sześciu farm wiatrowych w Polsce o łącznej mocy zainstalowanej 149,4 MW.

Projekty te znajdują się w czterech województwach w południowo-wschodniej, północno-zachodniej i północnej części kraju. Farmy wiatrowe Krasin i Kozłowo zlokalizowane są w województwie warmińsko-mazurskim, farmy Lichnowy i Chojnice znajdują się w województwie pomorskim, farma Piątkowo położona jest w województwie kujawsko-pomorskim, a farma Bogoria w województwie świętokrzyskim. Wszystkie projekty są objęte umową sprzedaży zawartą z Mirova, która została podana do informacji rynkowej pod koniec sierpnia ubiegłego roku.

Banki wybrane do sfinansowania inwestycji w formule project finance to Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Banco Santander S.A./Santander Bank Polska i Caixabank S.A. Dodatkowo EKF, oficjalna duńska agencja kredytów eksportowych, zapewnia zabezpieczenie ECA.

Powyższa transakcja wpisuje się w program zbywania aktywów o wartości 8 mld EUR przewidziany na lata 2021-25 i ogłoszony przez EDPR podczas Capital Markets Day. Celem programu jest przyspieszenie generowania wartości i ponowne wykorzystanie kapitału do rozwojowych inwestycji.