GTC sprzedaje budynki biurowe Grupie Indotek za 267,6 mln euro

Yovav Carmi
Yovav Carmi, Prezes Zarządu GTC
  • GTC podpisało umowę kupna‑sprzedaży portfolio biurowców w Belgradzie.
  • Transakcja dotyczy 11 budynków wchodzących w skład 5 parków biurowych o łącznej powierzchni 122 175 m kw. Sprzedaż zostanie zrealizowana w trzecim kwartale 2021 roku.
  • Kwota transakcji wynosi 267,6 mln euro, czyli 2 mln euro powyżej wartości księgowej.

Globe Trade Centre postanowiło sprzedać swoje belgradzkie portfolio biurowców węgierskiemu inwestorowi Indotek Financing Kft. Cena transakcji wynosi 267,6 mln euro, co jest powyżej wartości księgowej portfolio GTC w Serbii na dzień 31 grudnia 2020 roku. Umowa obejmie zakup 11 budynków biurowych w ramach 5 parków biurowych o łącznej powierzchni najmu 122 175 m kw. GLA. Biurowce znajdujące się w dzielnicy Nowy Belgrad wyróżniają się wysokim wskaźnikiem obłożenia. Umowa zostanie zrealizowana w trzecim kwartale 2021 roku i będzie jedną z największych transakcji nieruchomościowych zawartych w ciągu ostatnich 5 lat na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Optymalizując swoją działalność w Serbii, GTC podpisało umowę kupna-sprzedaży 11 budynków biurowych klasy A położonych w 5 kompleksach biznesowych – Green Heart, FortyOne, Belgrade Business Center, 19 Avenue i GTC House. Budynki zajmują ponad 112 tys. m kw. i znajdują się w biznesowym sercu Belgradu. Kwota transakcji, 267,55 mln euro, jest nieznacznie wyższa od wartości księgowej ustalonej na dzień 31 grudnia 2020 roku na 265,6 mln euro, co świadczy o racjonalnej wycenie portfela GTC.

Sprzedaż 11 budynków biurowych klasy A w Belgradzie to odważne posunięcie, które pozwoli nam zakończyć cykl rozwoju w Serbii i rozpocząć zupełnie nowy rozdział na tym rynku. Nie mogłaby się odbyć w lepszym momencie. Obecnie jesteśmy w trakcie procesu redefiniowania strategii rynkowej i kształtowania naszej działalności jako bardziej zrównoważonej i odpowiadającej na przyszłe wyzwania. Musimy przyznać, że jest to wzorcowa transakcja, która świadczy o płynności finansowej po pandemii COVID-19. Sprzedaż części starszych aktywów i przeznaczenie wolnych środków na rozwój zupełnie nowych, ambitnych projektów w Serbii i innych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej to prawdziwe “wyjście z mocnym akcentem”, które będzie nas napędzać” – mówi Yovav Carmi, Prezes Zarządu GTC.

Zamknięcie umowy jest zaplanowane na III kwartał 2021 roku. Transakcja z węgierskim inwestorem będzie jedną z największych operacji tego typu przeprowadzonych w ciągu ostatnich 5 lat w Europie Środkowo‑Wschodniej. W ten sposób GTC stanie się jedną z pierwszych firm, która zakończy cykl rozwoju w Serbii – począwszy od nabycia gruntów i budowy, poprzez lata wysokiego poziomu najmu i wolnego przepływu pieniężnego, aż po sprzedaż inwestycji na korzystnych warunkach. To działanie pozwoli przywrócić równowagę w portfolio nieruchomości firmy i zwrócić się w kierunku wyżej wycenianych krajów np. Polski czy Węgier. Z kolei dla Grupy Indotek stanowi to okazję wejścia na serbski rynek z mocnym portfelem budynków biurowych.

Grupa Indotek jest obecna na węgierskim rynku od prawie 25 lat. W ostatniej dekadzie rozpoczęliśmy ekspansję poza granicami Węgier, w wyniku czego działamy dziś w 10 krajach. Od dłuższego czasu szukaliśmy możliwości wejścia na rynek serbski, a dzięki transakcji kupna części biurowców GTC jesteśmy w stanie znacząco wzmocnić naszą pozycję w tym regionie. Jesteśmy szczególnie dumni, gdyż umowa zawarta w Serbii czyni nas jednym z najbardziej znaczących uczestników belgradzkiego rynku biurowego” – powiedział Dániel Jellinek, Założyciel i Dyrektor Generalny Grupy Indotek.

W procesie sprzedaży GTC reprezentowały kancelarie Dentons i ZSP Legal, a kupujący, Grupa Indotek współpracował z kancelariami Lakatos Köves i Partnerzy oraz BDK Advokati.

Decyzja o sprzedaży nowych i starszych budynków w Belgradzie jest podyktowana strategicznymi planami GTC, zakładającymi odbudowanie pozycji na serbskim rynku i inwestowanie na innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w których firma jest aktywna. Deweloper planuje przeznaczyć wolne środki wygenerowane z transakcji na rozwój najnowocześniejszych projektów zarówno na rynku serbskim, jak i w krajach o lepszej ocenie inwestycyjnej.

W ostatnim czasie GTC zainwestowało 160 mln euro w zakup dwóch nieruchomości biurowych w Budapeszcie: Ericsson Headquarters i Siemens Evosoft Headquarters. Oprócz tego deweloper planuje już kilka ambitnych projektów, m.in. GTC X i Project Blaze w Serbii. Biurowce będą wyróżniać się nowoczesnymi systemami budowlanymi i najnowszymi trendami architektonicznymi tak, aby sprostać najbardziej wyszukanym wymaganiom najemców. Obie inwestycje stworzą fundament pod nowe budynki biurowe, dzięki czemu GTC powróci na podium serbskiego rynku biurowego.

O GTC

Grupa GTC jest wiodącym deweloperem i inwestorem w sektorze nieruchomości, koncentrującym swoje działania na rynku polskim oraz trzech stolicach Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu 25 lat swojej działalności Grupa zrealizowała 76 najwyższej jakości, nowoczesne, obiekty biurowe i handlowe z łączną powierzchnią całkowitą wynoszącą ponad 1,3 miliona m kw. w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Obecnie GTC jest właścicielem i zarządcą 51 budynków komercyjnych oferujących ok. 810 tys. m kw. powierzchni biurowej i handlowej w Polsce, Budapeszcie, Bukareszcie, Belgradzie, Zagrzebiu i Sofii. Ponadto Grupa realizuje 325 tys. m kw. powierzchni handlowej i biurowej w stolicach Europy Środkowo-Wschodniej, z których 37 tys. m kw. są w trakcie budowy.

Akcje GTC S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w indeksie mWIG40 oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu.