ID Logistics – wyniki za I półrocze 2016 r.

0

Grupa ID Logistics, międzynarodowy lider logistyki kontraktowej, odnotowała w drugim kwartale 2016 roku przychód w wysokości 239,4 mln EUR, osiągając wzrost 5.1% w stosunku do tego samego okresu z roku ubiegłego. Sumując przychody z pierwszego półrocza bieżącego roku, ich kwota przekroczyła już 460 mln EUR. Grupa ID Logistics, zdobywając nowe kontrakty we Francji i aktywnie rozwijając biznes w Belgii, w najbliższym czasie umocni też pozycję na Półwyspie Iberyjskim, finalizując kupno spółki Logiters w Hiszpanii i Portugalii.  

ID Logistics zaksięgował szczególnie dobry wynik w pierwszej połowie tego roku, osiągając przychód powyżej 460 mln EUR. Grupa kontynuowała organiczny wzrost w zrównoważonym tempie. Zdobyliśmy znaczącą liczbę nowych kontraktów w Europie, w szczególności we Francji. Nadal rozwijaliśmy się w różnych krajach wschodzących, gdzie jesteśmy aktywni, pomimo ujemnych różnic kursowych, spowodowanych przede wszystkim silną deprecjacją argentyńskiego peso, brazylijskiego reala i południowoafrykańskiego randa. Osiągnięte wyniki za pierwsze półrocze dobrze rokują na przyszłość, a to z dwóch powodów: wypracowaliśmy solidne przychody i jesteśmy bardzo blisko finalizacji zakupu Logiters, przed końcem lata, co zapewni nam wyjątkową pozycję strategiczną na Półwyspie Iberyjskim” skomentował Eric Hemar, CEO i Prezes ID Logistics.

We Francji przychody ID Logistics wyniosły 144,3 mln EUR, osiągając wzrost o 13.9% w porównaniu z 2. kwartałem 2015 roku. Tak solidne wyniki były efektem wielu nowych kontraktów uruchomionych na początku roku 2016. Niedawno ID Logistics został wybrany przez firmę Puma (grupa Kering) na operatora logistycznego we Francji do obsługi centrum dystrybucji o powierzchni 30 tys. m². Firma rozwija też współpracę z Nespresso w zakresie zarządzania zwrotami na rynku francuskim. ID Logistics został również wybrany na operatora pierwszej zewnętrznej platformy logistycznej firmy But, zlokalizowanej w Chatres en Brie, gdzie będzie zarządzać zasobami magazynowymi na powierzchni 30 tys. m².

ID Logistics na rynku międzynarodowym

Przychody wygenerowane z działalności międzynarodowej ID Logistics wyniosły prawie 40% łącznych przychodów Grupy. W ogólnym rozrachunku przychody międzynarodowe zmniejszyły się o -5.9% (do 95,1 mln EUR) w porównaniu z 2. kwartałem roku 2015. Wpływ na to miały niekorzystne różnice kursowe w tym okresie, spowodowane głównie deprecjacją argentyńskiego peso, brazylijskiego reala i południowoafrykańskiego randa. Jednakże biorąc pod uwagę stałe kursy wymiany, wzrost kwartalny wyniósłby 5.9%. ID Logistics rozpoczął realizację wielu nowych kontraktów podpisanych na początku roku 2016. Między innymi otworzył oddział w Belgii, rozpoczynając współpracę z firmą Maxeda, największym sprzedawcą towarów dla majsterkowiczów w regionie Beneluksu, który posiada 376 sklepów (ID Logistics zarządza platformą o powierzchni 96 tys. m² w rejonie Brukseli, obsługując cały łańcuch dostaw). Z kolei w Niemczech ID Logistics współpracuje z firmą IKEA, gdzie poza uruchomieniem i obsługą platformy e-commerce, zarządza centrum logistycznym w Salzgitter. Firma obsługuje magazyn IKEA o powierzchni 156 tys. m², z systemem automatycznego składowania i 220 tysiącami miejsc paletowych, dystrybuując towary na terenie Niemiec do 50 sklepów tej sieci handlowej. Również na wschodzie Europy, ID Logistics zdobywa coraz więcej klientów. W sierpniu rozpocznie w Moskwie (Rosja) realizację nowego kontraktu logistycznego dla Bacardi w magazynie o powierzchni 12,5 tys. m². To spore wyzwanie, gdyż firma musiała spełnić szereg specyficznych wymagań związanych z obsługą branży alkoholowej, która obejmuje odbiór zamówień od dużych sprzedawców i hurtowników (od pojedynczych butelek do kompletnych palet), aż po czynności co-packingowe.

Czytaj również:  Enefit Green wchodzi na polski rynek produkcji energii ze źródeł odnawialnych

Na polskim rynku, ID Logistics również zdobywa sukcesywnie nowych klientów i już wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejnymi kontraktami. Po podsumowaniu pierwszego półrocza, wyniki wskazują na wzrost przychodów. Przed nami okres jesienny, który generuje wyższe obroty z uwagi na wzmożony ruch w dystrybucji towarów związany z początkiem roku szkolnego, a później dostawami przedświątecznymi. Skupiamy się więc na optymalizacji procesów i przede wszystkim na utrzymaniu wysokiej jakości naszych usług” mówi Marzena Wal, Dyrektor Handlowy ID Logistics Polska.

Prognoza

Planując najbliższą przyszłość, Grupa ID Logistics zamierza utrzymać wysokie tempo wzrostu przychodów i dynamiczny rozwój na wszystkich rynkach. Grupa będzie zwracać szczególną uwagę na kontrolę kosztów, zwłaszcza w nowych obiektach, które zostały otwarte w roku 2016. Planuje też przed końcem lata finalizację umowy zakupu spółki Logiters, dzięki czemu może osiągnąć pozycję lidera na iberyjskim rynku usług logistycznych.