Ile gotowych mieszkań mają deweloperzy

2

Czy deweloperzy mają dziś w ofercie więcej gotowych mieszkań niż rok temu? Jakie lokale są dostępne w ukończonych budynkach? W których inwestycjach znajdziemy mieszkania, do których odbierzemy klucze? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

W ubiegłym roku odsetek gotowych mieszkań stanowił około 5 proc., a obecnie nie przekracza 1 proc. naszej oferty. Wielu klientów decyduje się na zakup tzw. dziury w ziemi. To właśnie wtedy jest największy wybór lokali, a raty na początku spłaty kredytu są dużo niższe, co pozwala spokojnie czekać na odbiór mieszkania. Nie bez znaczenia są też ostatnie zmiany w zakresie kredytów hipotecznych, gdzie wyraźnie widać wzrost ich kosztów. Dodatkowo z początkiem tego roku podniesiono wymóg wkładu własnego do kredytu do 15 proc. wartości mieszkania, który w przyszłym roku wzrośnie do 20 proc.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Po pierwszym kwartale br. w ofercie Polnordu i spółek w pełni kontrolowanych przez Polnord znajdowało się 1055 lokali, w tym 104 mieszkania gotowe. Rok wcześniej było to odpowiednio łącznie 777 lokali, w tym 166 oddanych do użytkowania. Wybór w gotowej ofercie jest zatem mniejszy, a to za sprawą dużego popytu obserwowanego wciąż na rynku, dlatego też w najbliższym czasie planujemy wprowadzenie do sprzedaży kolejnych projektów. Gotowe mieszkania dostępne są w Tęczowym Lesie w Olsztynie, w osiedlach Dwa Tarasy i 2 Potoki w Gdańsku, Neptun w Ząbkach, City Park w Łodzi oraz Ku Słońcu w Szczecinie. Głównie są to lokale 2‑ 4 pokojowe. Klienci zainteresowani przestronnym mieszkaniem mają jeszcze szansę na zakup apartamentu w inwestycji Brama Sopocka w Gdyni.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Oferta gotowych mieszkań na chwilę obecną jest niewielka, jednak zwiększy się wraz z zakończeniem naszych poszczególnych inwestycji. Gotowe mieszkania możemy zaoferować w inwestycji w Łodzi, w osiedlu Nowe Tysiąclecie w Katowicach oraz w Rezydencji Redłowo w Gdyni, a także w inwestycji Zielona Dolina w Warszawie. Aktualnie realizujemy budowę 11 projektów mieszkaniowych wraz z domami jednorodzinnymi na 116 tys. PUM. Przygotowujemy 19 nowych inwestycji na łączną liczbę 4198 mieszkań.

Czytaj również:  Aktywność inwestorów na rynkach Grupy GPW – grudzień 2017 r.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży Wawel Service

Mieszkania w naszych inwestycjach sprzedają się zazwyczaj już na etapie budowy, dlatego obecnie liczba gotowych mieszkań w Wawel Service jest znikoma i wynosi ok. 20 lokali. Wybór ukończonych mieszkań zmniejszył się w porównaniu z poprzednim rokiem, jednak wszystko uzależnione jest od ilości poczynionych przez nas inwestycji i liczby uruchomionych sprzedaży.

Marcin Liberski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates

  • name

    Gotowe mieszkania w osiedlu Nowe Tysiąclecie w Katowicach widziałam ale raczej celuję w kolejny etap osiedla bo zależy mi na skorzystaniu z dopłaty, mam nadzieję że wszystko gładko pójdzie i już niedługo zamieszkam w swoim wymarzonym mieszkaniu

  • Weronika

    Bydgoszcz, to teraz świetny rynek dla deweloperów. W mieście pojawia się wiele nowych inwestycji, np. River Tower KWK Construction Deweloper, Gołębia 33 Moderator Inwestycje, Nordic Haven Nordic Development