Kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym? Dobrze wybierz dewelopera

Jarosław M. Skoczeń, Emmerson Realty SA.
Jarosław M. Skoczeń, Emmerson Realty SA.

Kupno mieszkania to poważna inwestycja. Zwykle spłacamy je przez wiele lat. Dlatego ważne jest, żeby wybór lokalu był przemyślany i w pełni świadomy. Ma to szczególne znaczenie, kiedy szukamy mieszkania na rynku pierwotnym.

Gdy mamy na oku jakiegoś dewelopera, należy sprawdzić, co do tej pory wybudował. „W internecie są informacje o tym, jak dana firma oddawała osiedla, czy w terminie, czy jakość mieszkań jest odpowiednia itd. […] Jeżeli opinie są negatywne, musimy bardzo uważać” – mówi serwisowi infoWire.pl Jarosław Mikołaj Skoczeń z Emmerson Realty. Warto pamiętać, że część niekorzystnych wpisów może być wynikiem działań konkurencji, niemniej trzeba mieć się na baczności.

Mieszkanie, które chcemy kupić, może być już wybudowane lub nie. Plusem kupna dziury w ziemi jest niższa cena, minusem to, że nie wiemy, czy budynek powstanie i jaki będzie – zauważa rozmówca. Gdy nieruchomość już stoi, nie musimy się obawiać, że firma deweloperska upadnie, nie wywiąże się z umowy lub będzie miała problemy z dotrzymaniem terminów. Niestety lokale są wtedy droższe od tych zakupionych przed rozpoczęciem inwestycji i mogą być już przebrane.

Jeśli kupujemy mieszkanie przed powstaniem budynku, trzeba dowiedzieć się, czy firma deweloperska stawia nieruchomość za własne pieniądze – wtedy nie ma nad sobą żadnego nadzoru – czy zaciąga na ten cel kredyt bankowy. Druga opcja wydaje się korzystniejsza, ponieważ pieniądze trafiają do dewelopera w transzach, a ich wypłacanie jest uzależnione od postępu prac budowlanych. Bank przy okazji staje się więc obrońcą interesów przyszłych mieszkańców.

Istotne jest również to, na jakiej ziemi powstaje budynek, w którym zamieszkamy. „Jeżeli mamy do czynienia z dzierżawą wieczystą, to co roku będziemy obciążani dość wysokimi kosztami za grunt. Jeśli natomiast deweloper stawia nieruchomość na własnej ziemi, jest ona dzielona aktem notarialnym na mieszkańców, którzy za swoje części będą płacić nieduże opłaty gruntowe” – wyjaśnia ekspert.