Lokum Deweloper chce rozszerzyć działalność dzięki debiutowi na GPW. Spółka chce wejść na parkiet w tym roku

0

CEO Magazyn Polska

Wrocławska spółka Lokum Deweloper pomyślnie zadebiutowała na rynku obligacji Catalyst i przymierza się do nowych inwestycji. Firma zamierza wejść na rynek krakowski i warszawski. W planach ma też debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Na Catalyst Lokum zadebiutowała w drugiej połowie grudnia, sprzedając inwestorom całą pulę obligacji wartą 30 mln zł. Jak podkreśla prezes spółki Bartosz Kuźniar, emisja cieszyła się sporym zainteresowaniem inwestorów, a pozyskane środki zostaną przeznaczone na inwestycje.

– W większym stopniu środki te przeznaczone zostaną na rozpoczęcie budów na gruntach, które już zakupiliśmy – zapowiada w rozmowie z Newserią Inwestor prezes Lokum Deweloper. – W części, oczywiście, pokryjemy też nimi koszty nowo kupowanych działek. 

Datę wykupu obligacji Lokum wyznaczono na 31 maja 2016. Ich oprocentowanie to 6-miesięczny WIBOR powiększony o marżę uzależnioną od wartości wskaźnika dźwigni finansowej spółki, która może wynosić rocznie od 3,8 do 4,8 proc. Inwestycje, które spółka chce sfinansować dzięki pieniądzom inwestorów, to głównie już zaplanowane dwie budowy.

– Te miejsca to dwie lokalizacje szczególnie dla nas istotne. Pierwsza jest zlokalizowana we Wrocławiu na Tarnogaju, obok już zrealizowanego przez nas osiedla, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem klientów i uzyskało tytuł „Osiedla 25-lecia” w plebiscycie „Gazety Wrocławskiej” – informuje Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Deweloper. – To jest Wrocław, ulica Klimasa, tam rozpoczniemy inwestycję, pierwszy jej etap to 150 mieszkań. Kolejna inwestycja zlokalizowana jest w samym centrum Wrocławia, przy ulicy Tęczowej. Będzie to duża inwestycja, kilkuetapowa. Tam również pierwszy etap to około 150 mieszkań.

W 2013 roku Lokum Deweloper osiągnął przychody na poziomie 100,5 mln zł, a zysk netto spółki przekraczał 20 mln zł. Do połowy 2014 roku jej przychody sięgały 47 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej przekraczał 10 mln zł. Wśród planowanych na przyszły rok inwestycji prezes Lokum wymienia jeszcze dwa wrocławskie projekty.

Czytaj również:  SYNERGA.fund S.A. podpisała list intencyjny w sprawie połączenia z ALL IN! GAMES

– Obecnie realizujemy inwestycję przy ulicy Litomskiej, w szalenie atrakcyjnej lokalizacji ze względu na odległość do centrum (około kilometra) i bliskość obiektów rekreacyjnych (niedaleko do Odry) – podkreśla Bartosz Kuźniar. – Jednocześnie powstaje osiedle na Gądowie, w zachodniej części Wrocławia. To kolejne etapy inwestycji pod nazwa Lokum Da Vinci. W przyszłym roku przewidujemy także pozyskanie środków z emisji akcji, planujemy debiut na głównym parkiecie warszawskiej giełdy.

O parametrach tej emisji prezes jeszcze nie chce mówić, zaznaczając, że dopiero rozpoczęły się prace przygotowawcze, więc dopiero za pół roku będzie można porozmawiać o konkretach. Planuje, że ten debiut nastąpi w drugiej połowie 2015 roku.

– To oczywiście większa rozpoznawalność spółki, to na pewno jej rzetelna wycena, rynkowa wycena, to też środki, które możemy pozyskać, aby rozwijać kolejne rynki bez uszczerbku dla naszego rynku wrocławskiego i prowadzonych na nim działań – ocenia zalety wejścia na giełdę prezes Lokum Deweloper Bartosz Kuźniar.