Posiedzenie EBC w cieniu koreańskiego szczytu

forex waluty

Ubiegły tydzień obfitował w istotne wydarzenia przyciągające uwagę mediów i inwestorów z całego świata. Najpilniej śledzone były relacje z piątkowego szczytu przywódców obu Korei, którzy zasygnalizowali chęć poprawy obustronnych relacji i formalnego zakończenia kilkudziesięcioletniej wojny, co dobrze rokuje przed zbliżającym się spotkaniem D. Trumpa z Kim Dzong Unem.

Niemniej istotne wydarzenia miały jednak miejsce w Europie oraz Ameryce. W środku tygodnia uwagę inwestorów przykuwały amerykańskie obligacje skarbowe, których rentowność dla 10-letniego benchmarku testowała (jak się potem okazało bez skutku) symboliczny poziom 3%, najwyższy od przełomu 2013 i 2014 roku. W czwartek natomiast odbyło się posiedzenie EBC, na którym wprawdzie nie zapadły żadne istotne decyzje, ale wydźwięk komunikatu i późniejszej konferencji M. Draghiego należy uznać za bardzo ostrożny a nawet dość gołębi. Ekspansywna polityka pieniężna EBC, w połączeniu z dobrymi piątkowymi danymi o PKB w Stanach Zjednoczonych, przyczyniła się do wyraźnego umocnienia dolara. Na głównych światowych giełdach nastroje były mieszane – amerykańskie indeksy symbolicznie traciły (S&P -0,01%), natomiast zachodnioeuropejskie giełdy odnotowały wzrosty (DAX +0,32%, CAC40 +1,30%, FTSE +1,82%).

Bieżący tydzień zapowiada się dość spokojnie, czemu sprzyja relatywnie pusty, świąteczny kalendarz. Wydarzeniem tygodnia będą piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, natomiast środowe posiedzenie FOMC raczej nie przyniesie żadnych zmian w komunikacji i tym samym nie wywoła gwałtownych reakcji rynku. W Polsce najciekawiej powinno być w środę rano, gdy poznamy indeks PMI oraz wstępne dane o inflacji za kwiecień. Zwłaszcza ten ostatni odczyt będzie pilnie śledzony przez rynek po tym, jak w ostatnich 2 miesiącach wypadł wyraźnie poniżej oczekiwań.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA