Pragma Faktoring sprzedała udziały w LeaseLink, 102 milionowa wartość transakcji

Daniel Mączyński Wiceprezes Pragma Faktoring, pomysłodawca inwestycji w LeaseLink
Daniel Mączyński Wiceprezes Pragma Faktoring

Zarząd Pragma Faktoring SA poinformował dziś o sfinalizowaniu transakcji sprzedaży posiadanych przez siebie 71,5 % udziałów w spółce w LeaseLink Sp. z o.o. na rzecz  MLeasing Sp. z o.o. , podmiotu z Grupy MBank S.A.

Jak podaje Pragma Faktoring, wartość transakcji opiewa na 101,6 mln zł. Na tę kwotę składa się wartość sprzedawanej spółki (31,6 mln zł, z czego dla Pragma Faktoring przypadło 22,6 mln zł) oraz spłata jej zobowiązań finansowych w wysokości 70 mln zł, z czego 65 mln to spłata finansowania otrzymanego od Pragma Faktoring. W sumie na konto Pragma Faktoring SA trafi 87 mln zł.

LeaseLink to spółka założona przez Wojciecha Kazimierskiego i Marcina Grodowskiego, która znalazła się w Grupie Kapitałowej Pragma Faktoring w kwietniu 2016 roku. Pragma Faktoring zainwestowała w leasingowy fintech w trzech rundach finansowania 10 mln zł, wspierając też jego rozwój m.in. w zakresie finansowania oraz windykacji portfela.

Po trzech latach działalności LeaseLink ma przeszło 20 tys. klientów, ponad 70 mln pracującego portfela leasingowego oraz szereg nagród potwierdzających jej innowacyjność i wyjątkowy user experience (m.in. tytuł „Innowacyjność Roku” Bankier.pl).

Tomasz Boduszek, Prezes Grupy Pragma
Tomasz Boduszek, Prezes Grupy Pragma

Będący zasługą założycieli i zespołu spektakularny sukces rynkowy innowacyjnego startupu, jest dla nas ogromną satysfakcją. Pragma Faktoring ma akwizycje w DNA,  sama została przejęta przez Pragma Inkaso SA 8 lat temu. Podejmując decyzję o inwestycji w LeaseLink, który praktycznie jeszcze nie prowadził wówczas działalności operacyjnej,  mieliśmy głębokie przekonanie, że to może być wielki projekt.” – podkreśla Prezes Zarządu Pragma Faktoring SA Tomasz Boduszek.

Zgodnie ze strategią ogłoszoną przez zarząd Pragma Faktoring ważnym elementem rozwoju mają być synergiczne przejęcia podmiotów.

Daniel Mączyński Wiceprezes Pragma Faktoring, pomysłodawca inwestycji w LeaseLink
Daniel Mączyński Wiceprezes Pragma Faktoring, pomysłodawca inwestycji w LeaseLink

„Potwierdzam, że jesteśmy zainteresowani inwestycjami w innowacyjne spółki, których produkty mogą być spójne z naszą wizją rozwoju grupy kapitałowej. Posiadamy kompetencje, narzędzia i środki, które mogą wesprzeć rozwój kolejnych fintechowych projektów. Udowodniliśmy, że możemy być bardzo dobrym partnerem dla startupowych fintechów” – mówi Daniel Mączyński Wiceprezes Pragma Faktoring, pomysłodawca inwestycji w LeaseLink.

Ważną rolę w działalności Grupy Pragma Faktoring odgrywa też wchodząca w jej skład krakowska spółka Mint Software, która odpowiada za rozwój systemów IT Pragmy, a także świadczy usługi deweloperskie dla zewnętrznych Klientów z obszaru finansów i e-commerce.