Renta dożywotnia za nieruchomość – godne życie na emeryturze?

domy

Problem z utrzymaniem się na emeryturze jest w Polsce powszechny, a co istotne, nie każdy ma możliwość dorabiania. Jednym z rozwiązań trudnej sytuacji finansowej jest renta dożywotnia, którą senior otrzymuje po przeniesieniu prawa własności do nieruchomości na fundusz hipoteczny.

Rentę dożywotnią może dostawać osoba powyżej 65 roku życia, która ma własne mieszkanie lub dom. Aby otrzymywać świadczenie, właściciel musi podpisać stosowną umowę z funduszem hipotecznym. „Osoba starsza zachowuje dach nad głową do końca życia, a dodatkowo zwiększa swój budżet domowy” – mówi serwisowi infoWire.pl Katarzyna Brzeska-Miksa z Funduszu Hipotecznego Familia.

Procedura zawarcia umowy – spisywanej w formie aktu notarialnego – trwa ok. trzech miesięcy. Dokument zawiera zapisy zapewniające bezpieczeństwo osobie starszej. „W przypadku kiedy wypłaty przewyższą wartość nieruchomości (ponieważ dana osoba żyje dłużej, niż wynika to ze średnich statystycznych), instytucja jest w dalszym ciągu zobowiązana do wypłacania świadczeń pieniężnych” – wyjaśnia ekspertka.

Informacji na temat renty dożywotniej często szukają członkowie rodzin, którzy nie są już w stanie pomagać swoim bliskim, a zależy im, aby mieli oni zapewnione godne życie na emeryturze. Należy pamiętać, że renta dożywotnia nie jest tym samym, co odwrócony kredyt hipoteczny – w jej przypadku nie ma możliwości rezygnacji z zawartej umowy. Jeżeli ktoś ją podpisuje, to powinien być świadomy, że będzie ona obowiązywała do końca życia.