SEAT wyprodukuje nową skrzynię biegów dla Grupy Volkswagen

Skrzynia biegów

W SEAT Componentes, jednym z trzech centrów produkcyjnych hiszpańskiej marki, rozpoczęto produkcję nowej sześciostopniowej skrzyni biegów o nazwie MQ281. Będzie dostarczana do samochodów marek wchodzących w skład koncernu Grupy Volkswagen, takich jak SEAT, Volkswagen, Audi i Škoda. W skali roku, SEAT Componentes planuje dostarczać na rynek około 450 000 sztuk.

Powierzenie produkcji skrzyni biegów MQ281 zakładowi SEAT Componentes jest potwierdzeniem znaczenia projektów przygotowanych w ostatnich latach przez centrum dla całej Grupy Volkswagen. Zakład w El Prat de Llobregat w pobliżu lotniska w Barcelonie wyróżnia się wysoką integracją własnych systemów produkcyjnych. To tam z pomocą specjalistycznych urządzeń do odlewania, obróbki, montażu i testowania wyrabiane są wszystkie potrzebne aluminiowe części, koła zębate i wały. W 2018 roku zakład wyprodukował blisko 700 000 skrzyń biegów modelu MQ200, z których aż 56% trafiło na eksport.

SEAT Componentes jest kluczowym zakładem dla naszej firmy, a także dla całego koncernu Volkswagena. Dzięki wyprodukowaniu tej skrzyni biegów będziemy w stanie podnieść skalę produkcji do 3500 sztuk dziennie, co pozwoli nam utrzymać pozycję wiodącego zakładu pod względem wydajności, sprawności i jakości – mówi dr Christian Vollmer, wiceprezes SEAT-a ds. produkcji i logistyki.

SEAT Componentes, 40 lat tworzenia skrzyń biegów

SEAT Componentes to ponad 1000 pracowników i 155 000 metrów kwadratowych powierzchni. Jest jednym z dziewięciu zakładów zajmujących się produkcją skrzyń biegów dla Grupy Volkswagen. Poza nim pracownie Grupy ulokowane są w tak różnych zakątkach świata, jak Kassel (Niemcy), Vrchlabi i Mladá Boleslav (Czechy), Córdoba (Argentyna) oraz Anting, Dalian, Tianjin i Changchun (Chiny).

Dzięki nowo zoptymalizowanym liniom produkcyjnym zakład osiągnął maksymalną zdolność produkcyjną, umożliwiającą wytworzenie 3500 skrzyń biegów dziennie – to o 300 więcej niż przed rozpoczęciem produkcji MQ281. Oprócz nowej skrzyni biegów SEAT Componentes tworzy również przekładnię MQ200. Łącznie, maksymalna roczna produkcja wynosi obecnie 800 000 skrzyń biegów.

Utworzony w 1979 roku zakład SEAT Componentes był wielokrotnie wyróżniany za wydajność i wysoką jakość procesów produkcyjnych. W latach 2010–2013 przeprowadzono w nim proces reorganizacji produkcji  w celu zwiększenia wydajności, sprawności i jakości. W 2016 roku fabryka została wyróżniona nagrodą Industrial Excellence Award za doskonałość i skuteczność strategii lean management.