Shoper przejmuje Shoplo za 17,5 mln zł

Shoper Zarząd

Shoper, właściciel platformy e-commerce do prowadzenia sklepu internetowego w modelu Software as a Service (SaaS), przejął trzecią najbardziej popularną tego typu platformę w kraju, liczącą około 4 700 sklepów. Na mocy umowy zawartej z SumUp Shoper nabył 100% udziałów w Shoplo Sp. z o.o. za kwotę 17,5 mln zł.

Dokonane przejęcie to element realizacji strategii Shoper w obszarze fuzji i przejęć, mające na celu umocnienie pozycji rynkowego lidera w segmencie sklepów internetowych w modelu Software as a Service (SaaS). Do 2026 r. Shoper planuje obsługiwać ponad 50 tys. sklepów internetowych.

– Dzięki tej inwestycji znacząco zwiększamy udział w rynku sklepów internetowych i powiększamy grono klientów o blisko 5 tysięcy firm prowadzących handel internetowy. Zyskają oni dostęp do szerokiej oferty usług, które będą wspierać ich rozwój sprzedaży i efektywność operacyjną – komentuje Marcin Kuśmierz, prezes zarządu Shoper.

W pierwszej połowie roku Shoper zainwestował w platformę do sprzedaży wielokanałowej (omnichannel) ErpBox, umożliwiającej m.in. sprzedaż przez polskie i zagraniczne platformy handlowe oraz integracje z systemami CRM i ERP. Lider rynku e-commerce prowadzi szereg projektów związanych z rozszerzeniem oferty dla małych i średnich firm. Użytkownicy platformy Shoper zyskali też dostęp do nowego systemu inteligentnych rekomendacji i usług finansowych (kup teraz, zapłać później). W drugiej połowie roku Shoper planuje wprowadzić do oferty m.in. nowe usługi logistyczne (np. fullfilment) a także rozszerzyć ofertę usług finansowych (np. finansowanie rozwoju merchantów).

Shoper działa w popularnym modelu SaaS, polegającym na oferowaniu usługi w formie abonamentu. W przypadku Shoper jest to kilka zróżnicowanych pod względem zawartości pakietów, pozwalających na elastyczne dopasowanie rozwiązania do wielkości i charakterystyki danego biznesu. Model biznesowy Spółki odznacza się wysokim poziomem skalowalności, co wpływa na poprawę marżowości wraz ze wzrostem liczby użytkowników platformy. Poza dystrybuowanym w formie abonamentu rozwiązaniem Shoper, wiele usług dodatkowych rozliczanych jest w modelu pay-as-you-grow, który polega na skorelowaniu przychodów Shoper z wielkością generowanych obrotów (GMV) przez sklepy na platformie Spółki. W okresie ostatnich 12 miesięcy, wartość GMV wygenerowana przez sklepy bezpośrednie na platformie Shoper zwiększyła się do 4,7 mld zł.

Shoplo, właściciel platformy e-commerce, to spółka działająca w modelu SaaS. Powstała w 2012 r. i w ostatnich latach dynamicznie się rozwijała. Na jej platformie działa około 4 700 sklepów, a szczególnie silnie reprezentowane kategorie to Ubrania, Dzieci i Hobby. GMV sklepów działających na platformie wyniosło w 2020 r. 537 mln zł, a w pierwszej połowie tego roku już 361 mln zł. Przychody Shoplo w 2020 r. osiągnęły około 6,7 mln zł, a w pierwszej połowie 2021 r. wyniosły około 4,0 mln zł.

– Spodziewamy się licznych synergii wynikających z tej transakcji, ponieważ Shoper i Shoplo adresowały swoimi rozwiązaniami ten sam fragment rynku i prowadziły względem siebie działalność konkurencyjną. Klienci już wkrótce będą korzystali z tej samej nowoczesnej platformy i wielokanałowej obsługi klienta – dodaje Marcin Kuśmierz. 

Przedmiotem zawartej dziś przez Shoper z SumUp umowy jest nabycie 100% udziałów w Shoplo Sp. z o.o. Shoper przejął klientów, umowy i partnerstwa biznesowe oraz zyskał prawa do marki Shoplo i jej domen internetowych. Ze względu na posiadanie własnej nowoczesnej platformy oraz odpowiednio zorganizowaną strukturę i zasoby kadrowe, Shoper nie przejął technologii oraz pracowników. Dotychczasowi użytkownicy platformy Shoplo skorzystają z atrakcyjnych rozwiązań platformy Shoper.

saas ecommerce
Źródło: Spółka; Analiza międzynarodowej firmy doradczej

Wczoraj, 16 sierpnia, Shoper opublikował wstępne szacunkowe wyniki finansowe. Przychody w I półroczu 2021 roku wyniosły 33,3 mln zł, co oznacza wzrost o 59% r/r, skorygowana managerska EBITDA osiągnęła poziom 15,4 mln zł, o 45% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartość GMV sklepów bezpośrednich na platformie Shoper wzrosła z 1,8 mld zł do 2,5 mld zł, notując dynamikę na poziomie 41%. Za ostatnie 12 miesięcy zakończone w czerwcu 2021 r., GMV przekroczyło już 4,7 mld zł.

Spółka zadebiutowała 9 lipca br. na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, wartość oferty publicznej akcji wyniosła 363 mln złotych. Po pierwszym miesiącu notowań, kurs akcji był o 31 proc. wyższy od ceny maksymalnej z oferty dla inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. W lipcu Spółka znalazła się w gronie trzydziestu spółek notowanych na GPW o największej wartości obrotu akcjami.