ŚWIĄTECZNY BUDŻET POLAKÓW

0

Grudniowe wydatki Polaków utrzymają się na tym samym poziomie co w ubiegłych latach – tak wynika z ankiety przeprowadzonej w ramach PAYBACK Opinion Poll. Statystyczny Polak wyda na prezenty mikołajkowe ponad 100 zł, a na bożonarodzeniowe – od 201 do 500 zł. Sporym obciążeniem dla domowego budżetu będą także zakupy spożywcze. Konsumenci mają jednak swoje strategie zakupowe, a blisko 2/3 respondentów postara się przy okazji zaoszczędzić. Nowy Rok powitamy dość kameralnie. Kupimy głównie jedzenie i alkohol, na które przeznaczymy łącznie do 200 zł.

CZY MIKOŁAJ BĘDZIE SZCZODRY?

Wielu osobom grudzień jednoznacznie kojarzy się ze Świętami i prezentami. Blisko 80% respondentów PAYBACK Opinion Poll obdaruje swoich bliskich już na początku miesiąca, z okazji Mikołajek. Większość ankietowanych uda się po upominki do sklepów – głównie centrów handlowych (58%).

Słodycze, perfumy, kosmetyki, książki, filmy, płyty muzyczne lub gry komputerowe oraz zabawki – to od trzech lat najchętniej wybierane prezenty mikołajkowe. Ponad 40% badanych planuje wydać na nie powyżej 100 zł. Pieniądze na zakupy będą pochodzić z bieżącego budżetu domowego (70%).

OSZCZĘDZAMY NA ŚWIĘTA CZY NA ŚWIĘTACH?

Boże Narodzenie do 1 200 zł

W grudniu najwięcej pieniędzy przeznaczymy na organizację świąt Bożego Narodzenia, przy czym większości ankietowanych zależy, by utrzymać koszty na tym samym poziomie co w poprzednich latach.

Także poszczególne wydatki rozkładają się podobnie. Stosunkowo najmniej wyniesie nas drzewko i ozdoby świąteczne – 45% przeznaczy na nie do 200 zł. Przy czym taki sam odsetek badanych nie planuje w tym roku kupna choinki czy bombek. Znaczenie większe obciążenie dla portfela stanowią produkty spożywcze i prezenty. Co czwarta osoba wyda na jedzenie do 200 zł, a 41% ankietowanych zwiększy tę kwotę nawet do 500 zł. Prezenty gwiazdkowe zamierza kupić 87% Polaków. Ponad 1/3 ankietowanych przeznaczy na ten cel średnio od 201 do 500 zł. Około jedna czwarta badanych postara się jednak zamknąć w 200 zł.

Czytaj również:  Chińscy producenci telewizorów wzmacniają swoją pozycję w świecie. Polska i Europa są dla nich atrakcyjnymi rynkami

Ponad połowa respondentów pieniądze na świąteczne zakupy weźmie z bieżącego budżetu domowego. Jednak 35% osób (czyli niemal dwukrotnie więcej niż w 2013 r.) ma oszczędności odłożone specjalnie na ten cel.

Prezenty: z galerii czy internetu?

Po świąteczne zakupy spożywcze – podobnie jak w ubiegłych latach – pójdziemy głównie do super- lub hipermarketów. Z kolei w poszukiwaniu upominków bożonarodzeniowych większość ankietowanych uda się – zresztą, jak co roku – do centrów handlowych (68%). Niemal połowa badanych zrobi zakupy także przez internet, a 1/3 odwiedzi też super- lub hipermarkety oraz punkty z wyspecjalizowanym asortymentem.

Również i w tym roku sięgniemy po sprawdzone pomysły: słodycze (49%), zabawki (58%), perfumy i kosmetyki (63%), a także książki, filmy, płyty muzyczne i gry komputerowe (63%) – które z resztą sami chętnie byśmy dostali. Równie mocno ucieszy nas gotówka, urządzenie elektroniczne (typu laptop, notebook, czytnik ebooków czy smartfon) oraz prezent wykonany własnoręcznie.

Kogo skuszą świąteczne promocje?