Trójmiejski rynek biurowy 2024: historyczny popyt kontra rekordowo niska podaż

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Popyt i podaż na rynku biurowym w Trójmieście w 2024 roku zajęły miejsca w przeciwnych narożnikach. Podpisane umowy najmu na poziomie 116 000 m kw. prezentowały jeden z najwyższych wyników w historii rynku. Osłabiona aktywność deweloperów skutkowała najniższym poziomem nowej podaży od blisko 20 lat.

Na koniec 2024 roku całkowite zasoby biurowe w Trójmieście wyniosły ponad 1,07 mln m kw. W tym czasie zrealizowano i oddano do użytku projekty o powierzchni zaledwie 19 000 m kw., co jest najniższym poziomem od 2007 roku.

Realizowane obecnie przez deweloperów inwestycje są na historycznie niskim poziomie. W budowie znajduje się niespełna 32 000 m kw. Największym powstającym projektem jest Palio Office Park C (Cavatina Holding) o powierzchni 13 000 m kw.

„Unikalny charakter Trójmiasta jest doceniany zarówno przez turystów, mieszkańców, jak i przedsiębiorców. W ubiegłorocznej edycji rankingu fDi Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2024 Pomorze znalazło się na 7. pozycji w klasyfikacji dotyczącej kreowania przyjaznych warunków do rozwoju biznesu. Potwierdzeniem tego jest drugi najwyższy wynik popytu w historii tego rynku. Aktywność najemców w ramach podpisanych umów wyniosła ponad 116 000 m kw.  powierzchni,” – skomentowała Joanna Gomułkiewicz, Associate Director w Knight Frank.

Największym zainteresowaniem najemców cieszył się Gdańsk, gdzie wynajęto 96 000 m kw., a sektorem generującym największy popyt były usługi biznesowe, które odpowiadały za 21% wynajętej powierzchni.

Podobnie jak innych miastach, w strukturze transakcji najmu dominowały przedłużenia kończących się umów, które odpowiadały za ok. 50% udziału. Nowe umowy stanowiły 40% wolumenu podpisanych kontraktów, a ekspansje zaledwie 3%.

„Wskaźnik pustostanów w Trójmieście na koniec IV kwartału 2024 roku wyniósł 12,3%, odnotowując spadek o 0,2 pp. w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz o 0,8 pp. względem analogicznego okresu w 2023 roku. Trójmiejski współczynnik był trzecim najniższym wynikiem wśród miast regionalnych, ustępując jedynie Szczecinowi i Lublinowi. Warto dodać, że we wspominanym regionie wskaźnik charakteryzuje się znaczną polaryzacją. W Gdańsku odnotowany poziom pustostanów  wynosił 9,5%, natomiast w Gdyni i Sopocie odpowiednio 21,8% oraz 19,3%. Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt i spadek tempa nowej podaży przełożą się na dalsze obniżanie się wskaźnika pustostanów w kolejnych latach,” – dodał Michał Kusy, Junior Consultant, Research w Knight Frank.

Czynsze wywoławcze w Trójmieście na koniec IV kw. 2024 roku uległy delikatnemu wzrostowi, wynosząc od 11,00 do 16,00 EUR/m kw./miesiąc, przy czym w nowych budynkach w prestiżowych lokalizacjach mogą osiągać wyższe poziomy. Opłaty eksploatacyjne utrzymały się na stabilnym poziomie wynosząc zazwyczaj od 17,00 do 30,00 PLN/m kw./miesiąc.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Podwarszawski rynek magazynowy: rośnie popyt, ale podaż nie nadąża

W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów...
Wiadomości

Podwarszawski rynek magazynowy: rośnie popyt, ale podaż nie nadąża

W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów...

BIK: W lutym popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł o 37,2% r/r

O 37,2% r/r wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe...

Dynamiczny rozwój sektora living w Krakowie – inwestorzy nie zwalniają tempa

Kraków jest największym rynkiem prywatnych akademików w Polsce oraz...

Wysoki popyt na biura we Wrocławiu: trendy najemców i kluczowe strefy

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier –...

Warszawski rynek biurowy: Stabilność czynszów przy rosnących wymaganiach najemców

Ograniczona nowa podaż na warszawskim rynku biurowym doprowadziła do...

Początek 2025 roku na rynku nieruchomości – powrót do przeciętności

GUS-owskie statystyki budownictwa mieszkaniowego w styczniu zazwyczaj sygnalizują mniejsze...

Kraków i Poznań liderami styczniowego ożywienia na rynku nieruchomości

Początek 2025 r. przyniósł wyraźne ożywienie po grudniowym zastoju...

Inwestycje biurowe w Warszawie – analiza i trendy po końcówce 2024 roku

Warszawski rynek biurowy w IV kwartale 2024 roku kontynuował...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie