W Krakowie ruszy Tech Hub Volvo

krakow HIGH5IVE

W poniedziałek 27 lutego Jim Rowan – prezes firmy Volvo Cars – ogłosił najnowszą inwestycję Volvo Cars w Polsce. Już niebawem w Krakowie ruszy TechHub, który do końca roku ma zatrudniać około 120 osób, a w połowie bieżącej dekady zatrudnienie może tam znaleźć nawet 500 – 600 osób. Volvo Cars ma centra R&D Szwecji (Sztokholm i Lund) oraz w Indiach (Bangalore). Dwa duże centra inżynieryjne znajdują się także w Goeteborgu oraz w Szanghaju. Teraz dołącza do nich TechHub w stolicy Małopolski. Oto, jakie zalety ma ta lokaliazja.

  1. Rozwijająca się i innowacyjna branża technologiczna. W Polsce działa wiele firm z tej dziedziny, w tym takie, które zajmują się tworzeniem oprogramowania, sztuczną inteligencją, automatyką czy robotyką. To także start-upy, które wykorzystują najnowsze technologie. W samym Krakowie branża ta rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok przyciąga coraz więcej inwestycji i młode talenty. Miasto jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków IT w Polsce i Europie. Działają tu takie firmy, jak Google, IBM, Motorola, Nokia, Samsung, Ericsson, czy Oracle. W mieście działa również wiele polskich firm, które są liderami w swoich dziedzinach, takich jak Comarch, Ailleron, Future Processing czy Netguru. Kraków ma również silne środowisko start-upowe. W mieście działa wiele inkubatorów i akceleratorów, które pomagają młodym przedsiębiorcom rozwijać swoje pomysły. Kraków był również gospodarzem wielu wydarzeń start-upowych, takich jak Dragons Cave, Wolves Summit czy ImpactCEE, które przyciągają inwestorów i przedsiębiorców z całego świata. Otwarcie hubu technologicznego w Polsce daje Volvo Cars możliwość korzystania z tych zasobów. (niestety – trzeba zamienić marki na opisowe napisanie, czym się zajmują. Że nawiększe firmy technologiczne, IT, telekomunikacyjne, etc. Nie mamy pozwolenia na posługiwanie się ich markami.
  2. Dobrze wykształceni specjaliści IT. W Polsce działa wiele uczelni technicznych, na których kształceni są programiści, inżynierowie i specjaliści ds. sztucznej inteligencji. W samym Krakowie – według raportu „Kraków – Silny ośrodek IT”, opublikowanego przez Krakowski Park Technologiczny – działa około 50 uczelni wyższych, a wśród nich znajdują się m.in. Uniwersytet Jagielloński, AGH – Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Krakowska czy Uniwersytet Pedagogiczny. W sumie, uczelnie te zatrudniają ponad 3 000 wykładowców i prowadzą kształcenie na kierunkach związanych z IT i nowymi technologiami. Jednocześnie w mieście prowadzonych jest wiele inicjatyw i programów szkoleniowych, które mają na celu rozwijanie umiejętności specjalistów z dziedziny IT. W ramach tych programów organizowane są m.in. szkolenia, kursy, konferencje i warsztaty, które pomagają w zdobywaniu nowych umiejętności i poszerzaniu wiedzy. Miasto prowadzi również projekty takie, jak m.in. Kraków Technology Park, które mają na celu promowanie rozwoju branży technologicznej w regionie. – samo sedno. To był jeden z argumentów. Tu pozostawiamy nazwy.
  3. Sprzyjające otoczenie biznesowe. Polska zabiega o inwestorów zagranicznych i prowadzi programy związane z ulgami podatkowymi, dotacjami, etc. Statystyki pokazujące napływ inwestycji zagranicznych w ostatnich latach są dowodem na to, że jesteśmy dobrym regionem do inwestowania (potrzebne liczby np. z PAIH). Według raportu prezentującego najlepsze miasta przyszłości 2022/2023 przygotowanego przez fDi Intelligence (Foreign Direct Investment), należącego do grupy wydawniczej The Financial Times Ltd, wśród dużych miast to Kraków został oceniony najlepiej jako najbardziej przyjazny dla biznesu i o największym potencjale kapitału ludzkiego.
  4. Rozwijający się przemysł motoryzacyjny. Polska ma dobrze prosperujący przemysł motoryzacyjny, w którym działa już kilku głównych światowych producentów. Istnieje także szereg zachęt ze strony Państwa mających na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestycji do branży. W Polsce działają zarówno fabryki samochodów, producenci podzespołów, jak i centra inżynieryjne.
  5. Lokalizacja. Polska znajduje się w centrum Europy, co umożliwia łatwy dostęp do innych krajów regionu. Otwarcie hubu technologicznego w Polsce pozwoli na szybszą komunikację i współpracę z innymi oddziałami i partnerami firmy z całej Europy. Kraj posiada rozbudowaną sieć autostrad i linii kolejowych, a także nowoczesne porty i lotniska, które ułatwiają sprawną komunikację na całym kontynencie. Kraków ma dobre połączenia z innymi aglomeracjami w Polsce i ma także lotnisko międzynarodowe z dobrą siatką połączeń. Samo miasto ma piękną, historyczną architekturę, wiele atrakcji turystycznych i znajduje się blisko najwyższych polskich gór.