130 mln zł z kolejnej transzy obligacji dla PPL

lotnisko

130 mln złotych na inwestycje zapewniło sobie P.P. Porty Lotnicze, zarządzające Lotniskiem Chopina w Warszawie. Środki pochodzić będą z obligacji, które obejmie Nordea Bank Polska SA.

Porty Lotnicze i Nordea Bank podpisały w Warszawie umowę na emisję obligacji średnioterminowych, która pozwoli na sfinansowanie II bloku inwestycji planowanych do realizacji w latach 2012-15. Środki w kwocie 130 mln zł dostępne będą dla Portów Lotniczych od lipca 2012 r.

– Środki uzyskane z tej emisji obligacji zamierzamy przeznaczyć na inwestycje podnoszące standard obsługi pasażerów i statków powietrznych w warszawskim porcie. Sfinansujemy w ten sposób m.in. modernizację starej części Terminala A, modernizację drugiej drogi startowej oraz budowę kolejowego frontu spustowego związanego z nowym systemem dostarczania paliwa na lotnisko – informuje Michał Marzec, naczelny dyrektor Portów Lotniczych i Lotniska Chopina.

Michał Nowotny, dyrektor Pionu Finansowego Portów Lotniczych podkreśla, że finansowanie inwestycji udało się pozyskać od emitenta na atrakcyjnych warunkach.

– Pomimo niestabilnej ostatnio sytuacji na rynkach finansowych, udało nam się uzyskać korzystne warunki emisji obligacji oraz elastyczne warunki dotyczące korzystania z udostępnianych środków. Cieszę się, że partnerem jest znów Nordea Bank, który w tym trudnym okresie nie wahał się nam zaufać – mówi Nowotny.

Nordea Bank Polska już po raz drugi wyemituje obligacje dla Portów Lotniczych. Środki z pierwszej emisji o wartości 240 mln zł dostępne są dla przedsiębiorstwa od sierpnia 2010 r.

– Jesteśmy zadowoleni z udziału Nordea Bank Polska w finansowaniu dla przedsiębiorstwa Porty Lotnicze. To kolejny krok w rozwoju naszej współpracy. Od początku 2010 roku obserwujemy wzrost zainteresowania emisją obligacji ze strony największych polskich przedsiębiorstw. Bank Nordea, poza tradycyjną formułą kredytowania, chętnie gwarantuje oraz organizuje emisje obligacji dla przedsiębiorstw. W minionym roku znacząco zwiększyliśmy nasz udział w rynku i obecnie na koniec lipca, zgodnie z raportem Fitcha w rynku obligacji korporacyjnych zajmujemy trzecie miejsce. Cieszymy się, że dzięki podpisanej umowie będziemy wspierać modernizację lotniska, które jest ważnym elementem infrastruktury gospodarczej w Polsce – mówi Sławomir Żygowski, I wiceprezes zarządu Nordea Bank Polska SA.