Apple ogłasza wyniki za pierwszy kwartał 2011

0

18 stycznia firma Apple przedstawiła sprawozdanie finansowe za pierwszy kwartał roku obrotowego 2011, który zakończył się 25 grudnia 2010 roku. Spółka zadeklarowała rekordowe przychody w wysokości 26.74 miliarda USD i kwartalny zysk netto w wysokości 6 miliardów USD, czyli 6.43 USD na akcję rozwodnioną.

W analogicznym kwartale poprzedniego roku przychody wyniosły 15.68 miliarda USD, a zyski 3.38 miliarda USD, czyli 3.67 USD na akcję rozwodnioną. Marża brutto wyniosła 38.5%, w porównaniu do 40.9% w analogicznym kwartale poprzedniego roku. 62% przychodów w ostatnim kwartale przypadało na sprzedaż poza USA.

Spółka sprzedała w tym kwartale liczbę 4.13 miliona komputerów Mac, co oznacza 23% wzrost w stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku. Spółka sprzedała 16.24 miliona telefonów iPhone, osiągając 86% wzrost sprzedaży w stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku. Apple sprzedało także 19.45 miliona iPodów, co oznacza 7% spadek sprzedaży w stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku. Spółka sprzedała także 7.33 miliona iPadów.

„Dzięki rekordowej sprzedaży komputerów Mac, telefonów iPhone i iPadów odnotowaliśmy fenomenalny świąteczny kwartal,” powiedział Steve Jobs, Dyrektor Generalny Apple. „Pracujemy na pełnych obrotach i wciąż jeszcze mamy w zanadrzu kilka ciekawych produktów na ten rok, w tym iPhone 4 dla sieci Verizon, którego konsumenci nie mogą się doczekać.”

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników naszego biznesu. Udało nam się wygenerować prawie 9.8 miliarda USD przepływów pieniężnych z operacji w trakcie kwartału,” powiedział Peter Oppenheimer, Dyrektor Finansowy Apple. „W drugim kwartale roku obrotowego 2011 spodziewamy się przychodów na poziomie około 22 miliardów USD i zysku z akcji rozwodnionej na poziomie około 4.9 USD.”

Czytaj również:  Kurs dolara umacnia się - pomaga mu słabsze euro