Apple ogłasza wyniki za pierwszy kwartał – zysk netto 13,1 miliarda USD

0

Apple ogłosiła wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku obrotowego 2014, który zakończył się 28 grudnia 2013 r. Spółka zadeklarowała rekordowe przychody kwartalne w wysokości 57,6 miliarda USD i kwartalny zysk netto w wysokości 13,1 miliarda USD, czyli 14,50 USD na akcję rozwodnioną. W analogicznym kwartale poprzedniego roku przychody wyniosły 54,5 miliarda USD, a zysk netto 13,1 miliarda USD, czyli 13,81 USD na akcję rozwodnioną. Marża brutto wyniosła 37,9 procenta w porównaniu z 38,6 procenta w analogicznym kwartale poprzedniego roku. 63 procent przychodów w ostatnim kwartale przypadało na sprzedaż poza USA.

Spółka sprzedała rekordową liczbę 51 milionów iPhone’ów, czyli więcej niż w którymkolwiek wcześniejszym kwartale. W analogicznym kwartale poprzedniego roku sprzedano 47,8 miliona tych urządzeń. Spółka Apple sprzedała też w zakończonym kwartale 26 milionów iPadów. Również i ta liczba jest kwartalnym rekordem wszechczasów. W analogicznym kwartale poprzedniego roku sprzedano 22,9 miliona iPadów. Spółka sprzedała 4,8 miliona komputerów Mac w porównaniu z 4,1 miliona w analogicznym kwartale poprzedniego roku.

Rada dyrektorów Apple zadeklarowała dywidendę gotówkową w wysokości 3,05 USD na akcję zwykłą. Dywidenda jest płatna w dniu 13 lutego 2014 r. dla akcjonariuszy zarejestrowanych na koniec dnia pracy 10 lutego 2014 r.

„Niezmiernie cieszy nas rekordowa sprzedaż iPhone’a i iPada, dobre wyniki sprzedaży produktów z rodziny Mac oraz nieustanny wzrost w sektorze iTunes, oprogramowania i usług”, powiedział Tim Cook, Dyrektor Generalny Apple. „Zadowolenie, lojalność i zaangażowanie klientów jest dla nas źródłem wielkiej satysfakcji. Intensywnie inwestujemy w naszą przyszłość, aby korzystanie z naszych produktów i usług było dla każdego użytkownika jeszcze wspanialszym doświadczeniem”.

„W kwartale zakończonym w grudniu nasza działalność przyniosła ponad 22,7 miliarda USD w gotówce, a do akcjonariuszy w formie dywidend i poprzez odkup akcji własnych wróciło dodatkowe 7,7 miliarda USD, co oznacza, że wypłaty w ramach naszego programu zwrotu kapitału wyniosły już łącznie ponad 43 miliardy USD”, powiedział Peter Oppenheimer, Dyrektor Finansowy Apple.

Czytaj również:  Union Investment TFI: Rynki czekają na wiążące decyzje polityków

Apple prognozuje następujące wyniki w drugim kwartale roku obrotowego 2014:

  • przychody ze sprzedaży: od 42 do 44 miliardów USD;
  • marża brutto: od 37 do 38 procent;
  • koszty operacyjne: od 4,3 do 4,4 miliarda USD;
  • pozostałe przychody/(koszty): 200 milionów USD;
  • stawka opodatkowania: 26,2 procenta.