BNP Paribas Real Estate: dynamiczny rozwój rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych nie zamierza zwolnić

Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland
Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland

Intensywny rozwój rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych w ciągu ostatnich kwartałów, jest wynikiem polepszającej się sytuacji gospodarczej Polski, rozwoju produkcji, a także zwiększonego eksportu. Do takich wniosków doszli eksperci z firmy doradczej BNP Paribas Real Estate, którzy poddali analizie sektor powierzchni przemysłowo-magazynowych w pierwszych sześciu miesiącach roku i swoje wnioski opublikowali w raporcie At a glanceRynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce w II kw. 2014 roku.   

Na koniec czerwca 2014 roku podaż powierzchni przemysłowych i magazynowych wyniosła 8,06 miliona m kw., z czego 300 tyś. m kw. zostało dostarczone przez deweloperów w pierwszych sześciu miesiącach roku. Oferowana powierzchnia podzielona jest na jedenaście klastrów w całej Polsce. Największe zasoby oferuje warszawski rynek, w którego skład wchodzą dwie strefy o łącznej podaży ponad 2,8 mln m kw. Najmniejszą ilość powierzchni ma do zaoferowania rynek Szczecina, którego zasoby wynoszą 68 tyś. m kw.

Wskaźnik powierzchni niewynajętych na koniec pierwszej połowy 2014 roku, wynosił 8,9% w skali Polski, co jest spadkiem o 1,9% w porównaniu do roku poprzedniego. Najwięcej wolnych powierzchni można obecnie znaleźć w rejonie Torunia i Bydgoszczy, pustostany wynoszą 24%. Inaczej sytuacja przedstawia się na poznańskim rynku z poziomem 2,2% pow. niewynajętych lub krakowskim 1,6%, czy szczecińskim, gdzie na koniec czerwca 2014 nie było żadnych dostępnych powierzchni od zaraz.

Spadek wskaźnika powierzchni niewynajętych wskazuje na podwyższoną aktywność najemców na rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych. Wśród zakończonych transakcji w pierwszej połowie roku warto wymienić zakończenie realizacji obiektu BTS o powierzchni ponad 39 000 m kw. w Poznaniu dla firmy Polo Market przez firmę Goodman, renegocjacje powierzchni o wielkości 45 800 m kw. przez Carrefour w obiekcie Distribution Park Będzin oraz podpisanie umowy przez Goedis na ponad 30 000 m kw. w obiekcie Distribution Park Wrocław.

Analizując obecne wskaźniki oraz trendy rozwoju, w nadchodzących kwartałach spodziewamy się dalszego spadku wskaźnika pustostanów, na co silny wpływ będzie miała aktywność najemców, w szczególności z branży e-commerce. Zbliżający się sezon świąteczny, może spowodować wzmożoną aktywność najemców z tej kategorii. Mimo, iż nadal deweloperzy budują większość magazynów na zasadzie BTS, to coraz częściej decydują się też na rozpatrywanie inwestycji spekulacyjnych. Trend ten wynika z optymistycznych prognoz dla Polski – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa na Region Europy Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate.

W pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku, nie odnotowano wahań czynszów, które w rejonie I warszawskiej strefy i Centralnej Polski utrzymują się odpowiednio na poziomie 5,0 i 1,8 euro/ m kw./msc. Odnotowano wzrost czynszów na rynkach z niskim wskaźnikiem powierzchni niewynajętych tj. Kraków i Trójmiasto. Wzrost stawek jest na poziomie 5%.

Rynek powierzchni przemysłowo-magazynowych czekają wyzwania wynikające z nieustannie zmieniającej się sytuacji na rynkach wschodnich. Unia Europejska i USA wprowadziły sankcje uderzające w rosyjską gospodarkę. Rosja z kolei ograniczyła import towarów z Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Przyglądając się wschodnim rynkom i analizując sytuację naszych klientów – firm logistycznych i transportowych, obserwujemy zachwianie współpracy i trudności, które pojawiają się w efekcie sankcji celnych. Rynek logistyczny i transportowy w Polsce jest jednak na tyle dojrzały i w dużym stopniu oparty na współpracy z Europą Zachodnią, że poszukuje rozwiązań, które będą sprzyjały rozwojowi nowych form współpracy –dodaje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w BNP Paribas Real Estate.