Eficom planuje kolejne akwizycje. Spółka chce być branżowym liderem w Europie Centralnej

0

CEO Magazyn Polska

Grupa Eficom-Sinersio będzie się powiększać. Po zakupie specjalizującej się w technologii cloud computing spółki Sinersio Eficom planuje kolejną inwestycję. Chce kupić firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem. Celem notowanej na NewConnect spółki jest stworzenie grupy, która stanie się branżowym liderem w Europie Środkowej.

– Po zakupie spółki specjalizującej się w technologii cloud computing planujemy również zakup spółki oferującej rozwiązania związane z cyberbezpieczeństwem deklaruje prezes Eficom. Będziemy mieli dość zdywersyfikowany rodzaj działalności, ale jednocześnie idący w kierunku gospodarki cyfrowej. To znaczy z jednej strony chcemy proponować i dostarczać rozwiązania cyberbezpiecznej chmury obliczeniowej i data center. A z drugiej strony będziemy wspierać nas samych i naszych klientów funduszami unijnymi.

Eficom chce być integratorem usług cloud computing na Europę Centralną i rozwinąć ten dopiero rosnący w Polsce technologicznie i rynkowo obszar, który w Europie jest wart już ponad 43 mld euro.

– Na szczęście zaczyna się w pewnym sensie manna urodzaju w naszej podstawowej działalności, którą były do tej pory fundusze unijne mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Anna Katarzyna Nietyksza, prezes zarządu Eficom. – Tu mamy już 12-letnie doświadczenie i sądzę, że będzie to też okazja do tego, żeby to doświadczenie przekształcić w konkretne pieniądze.

Notowany na NewConnect Eficom specjalizuje się w doradztwie dla firm poszukujących kapitału. Spółka liczy na to, że najbliższe lata pozwolą jej rozwinąć działalność. W I półroczu, jeszcze przed połączeniem ze spółką Sinersio, Eficom miał 385 tys. zł przychodów ze sprzedaży, aż o 77 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Strata netto spółki sięgnęła w tym czasie 253 tys. zł i była o połowę mniejsza niż w I półroczu 2013 roku. Firma stawia teraz na nowe technologie. Chce oferować cyberbezpieczne rozwiązania, czyli takie usługi, jak chmura obliczeniowa. Planuje rozwój i docelowo stworzenie dużego, silnego podmiotu na skalę Europy Centralnej.

Czytaj również:  Międzynarodowy gracz Aurec Home rozszerza działalność na polskim rynku mieszkaniowym

W praktyce stajemy się już dostawcą chmury obliczeniowej i rozwiązań rozmaitego typu: od infrastruktury IT, którą już udostępniamy na żądanie, po platformy typu e-commerce, które też już posiadamy, ale będą też rozmaite inne platformy IT udostępniane poprzez platformy software. Czyli te, na których różni dostawcy będą mogli ulokować swój software,a my będziemy go sprzedawać docelowym klientom podkreśla Anna Katarzyna Nietyksza.

Jedną z metod prowadzących do osiągnięcia celu, czyli stworzenia dużej środkowoeuropejskiej firmy dostarczającej klientom nowoczesne rozwiązania informatyczne, jest edukacja rynku.

Z drugiej strony Eficom pracuje nad reorganizacją grupy, sprzedażą zbędnych aktywów i kupnem nowych.

– Na pewno w naszej strategii nie stawiamy już na rozwój organiczny ocenia prezes spółki. – Nie na budowanie powolne, lecz na kupowanie, może nie chcę powiedzieć przejmowanie, bo tego nikt nie lubi, ale kupowanie kolejnych podmiotów, dołączanie do grupy kapitałowej, tworzenie silnej grupy kapitałowej w obszarze właśnie IT i cyber security. Pozbywanie się – pewnie tak, na przykład takiej spółki, jak Green Assets Inwestycje.

Green Assets Inwestycje, jak wynika z ostatniego opublikowanego raportu Eficom, w II kwartale nie wygenerowała żadnych przychodów ze sprzedaży.