Modus Asset Management pozyskał finansowanie w wysokości 257 mln zł od BNP Paribas Bank Polska i PKO Banku Polskiego

Povilas Pečiulis, CEO Modus Asset Management
Povilas Pečiulis, CEO Modus Asset Management

Spółki kontrolowane przez Modus Poland Solar Fund I, zamknięty fundusz inwestycyjny przeznaczony dla świadomych inwestorów i zarządzany przez Modus Asset Management, pozyskały 257 mln zł (58 mln euro) finansowania dłużnego od grupy kredytodawców – BNP Paribas Bank Polska i PKO Bank Polski. Kredyt inwestycyjny zostanie wykorzystany do nabycia portfela projektów fotowoltaicznych o mocy 93 MW, zlokalizowanych w całej Polsce.

Przychody z portfela będą zabezpieczone poprzez połączenie korporacyjnej umowy zakupu energii (PPA) i kontraktów różnicowych (CfD). Dodatkowo, wraz z kredytem inwestycyjnym, kredytodawcy zapewnią gwarancję bankową dla umowy PPA.

„Cieszymy się, że tak wiarygodni i zaangażowani partnerzy wspierają nas w realizacji celu, jakim jest przyspieszenie procesu przejścia regionu na energię odnawialną. Jesteśmy aktywni na polskim rynku energetyki odnawialnej od 2018 roku, a uzyskanie tak dużego finansowania dłużnego dowodzi, że jesteśmy na dobrej drodze do realnego wsparcia rozwoju zielonej energii nad Wisłą. Polska jest jednym z naszych głównych rynków, na którym szukamy kolejnych możliwości akwizycji w obszarze fotowoltaiki i lądowej energetyki wiatrowej” – mówi Povilas Pečiulis, CEO Modus Asset Management.

„Finansowanie zielonych transakcji, a w szczególności tworzenie nowych aktywów
w obszarze energetyki wiatrowej, jest jednym z naszych kluczowych celów biznesowych. Wpisuje się to również w naszą strategię GObeyond na lata 2022-2025, w której – jako lider zrównoważonych finansów – zobowiązaliśmy się do coraz szerszego wspierania Klientów w procesie transformacji energetycznej. Dlatego bardzo cieszymy się z nawiązania współpracy z Modus Asset Management i udziału w kompleksowej transakcji obejmującej szereg produktów, w tym gwarancję dla korporacyjnego odbiorcy energii. Dziękujemy Klientowi za zaufanie, a naszym partnerom i doradcom za profesjonalizm” – mówi Łukasz Pobudejski, Dyrektor Zarządzający Pionu Finansowania Specjalistycznego w BNP Paribas Bank Polska.

„PKO Bank Polski jest liderem finansowania zielonej transformacji w Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać Modus Asset Management w realizacji projektów OZE, co wpisuje się w naszą politykę promowania rozwoju energetyki odnawialnej. Jako największy polski bank dla biznesu, chcemy wspólnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym
i przyczyniać się do zmian w krajowym systemie energetycznym. Ta inwestycja to kolejny ważny krok na drodze do realizacji tego celu” – mówi Marcin Majewski, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi w PKO Banku Polskim.

Modus Poland Solar Fund I to zamknięty fundusz inwestycyjny, który inwestuje w działające
w Polsce elektrownie słoneczne. Energia elektryczna wytwarzana z tych instalacji jest sprzedawana za pośrednictwem korporacyjnych umów PPA i CfD. Obecnie fundusz posiada portfel ponad 113 MW aktywów fotowoltaicznych w Polsce.