Polska przyciągnęła ponad 114 mld złotych niemieckich inwestycji

Warszawa

W ocenie inwestorów niemieckich, Polska po raz trzeci z rzędu jest na pierwszym miejscu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej wśród 16 krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad 6 tys. firm z udziałem kapitału niemieckiego prowadzi w Polsce swoją działalność, zatrudniając około 300 tys. osób. Zaangażowanie kapitałowe niemieckich przedsiębiorstw jest szczególnie widoczne w przetwórstwie przemysłowym, m.in. w branży motoryzacyjnej oraz chemicznej. Niemcy to także największy dostawca towarów do Polski i główny odbiorca polskiego eksportu.

Polska pierwsza w regionie

W 10. edycji badania atrakcyjności inwestycyjnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przeprowadzonym przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) i 15 innych niemieckich izb bilateralnych w regionie, wśród ponad 1400 inwestorów niemieckich, Polska utrzymała pierwsze miejsce w rankingu. Obroniła przy tym po raz trzeci pozycję lidera, zdobytą w 2013 r. W tegorocznym badaniu, na 6 możliwych do uzyskania punktów Polska uzyskała 4,16 pkt. (w ub. r. 4,09 pkt), Czechy – 4,00 pkt, a Estonia – 3,89 pkt. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Słowacja, Słowenia, Łotwa i Litwa. Z badania wynika, że 86% firm z kapitałem niemieckim, które zainwestowały w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, potwierdziło podjętą w przeszłości decyzję o lokalizacji inwestycji. Największy odsetek odpowiedzi pozytywnych na pytanie: „Czy zainwestowaliby Państwo ponownie w kraju lokalizacji firmy?” odnotowano wśród inwestorów zagranicznych w Polsce i Estonii (94%), na Litwie (93%) oraz w Czechach (92%).

Kadry vs. skomplikowany system podatkowy

Inwestorzy niemieccy ocenili atrakcyjność inwestycyjną krajów Europy Środkowo-Wschodniej w oparciu o 21 czynników. Najwyżej punktowane czynniki – zarówno w przypadku całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jak i inwestorów działających tylko w Polsce – to: członkostwo danego kraju w Unii Europejskiej, zalety pracowników (kwalifikacje, zaangażowanie i produktywność), a także jakość kształcenia akademickiego. Najgorsze oceny dla regionu dotyczą: braku przejrzystości w procesie przetargów publicznych, niskiej przewidywalności polityki gospodarczej i nieefektywnej walki z przestępczością i korupcją. Wyniki badania regionalnego w niewielkim stopniu pokrywają się z ocenami dla Polski. W 2015 roku największą krytykę inwestorów niemieckich w Polsce wywołały natomiast skomplikowany system podatkowy i działanie instytucji podatkowych oraz nieefektywność działania administracji publicznej.

Co warte podkreślenia, w ocenie ankietowanych przedsiębiorstw – na tle regionu Europy Środkowo-Wschodniej pozytywnie wyróżnia się kondycja polskiej gospodarki. 42% respondentów ocenia sytuację gospodarczą w Polsce jako dobrą, a 52% jako satysfakcjonującą, a więc łącznie 94% jest z niej zadowolonych. Średnia ocen dobrych i satysfakcjonujących dla 16 krajów regionu objętych badaniem to 65%.

– mówi Michael Kern, dyrektor generalny, członek zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska).

Wartość skumulowanych bezpośrednich inwestycji niemieckich w Polsce na koniec 2013 roku sięgnęła 114 mld złotych

Niemcy są w Polsce największym inwestorem zagranicznym. Do końca 2013 roku wartość bezpośrednich inwestycji w Polsce stanowiła aż 17% łącznej wartości inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Dotychczas niemieckie podmioty najwięcej zainwestowały w Polsce w branży przetwórstwa przemysłowego (31% niemieckich inwestycji ogółem), m.in. w motoryzacji i branży chemicznej. Na kolejnych pozycjach pod względem wielkości inwestycji plasują się: działalność finansowa i ubezpieczeniowa (26%) oraz handel hurtowy i detaliczny (15%).

Struktura bezpośrednich inwestycji niemieckich w Polsce (stan na koniec 2013 roku)

Struktura bezpośrednich inwestycji niemieckich w Polsce (stan na koniec 2013 roku)
Żródło: Raport KPMG w Polsce i Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej
pt.: „Perspektywiczne sąsiedztwo. Polsko-niemieckie relacje gospodarcze”

Firmy niemieckie zatrudniają w Polsce ponad 300 tys. pracowników

W 2013 roku w Polsce prowadziło działalność 6 230 firm z udziałem kapitału niemieckiego. Blisko cztery na dziesięć przedsiębiorstw stanowiły podmioty zatrudniające 10 i więcej pracowników.

Liczba podmiotów z kapitałem niemieckim w Polsce stale rośnie. Wśród działających w Polsce firm z udziałem kapitału zagranicznego zdecydowanie najwięcej jest właśnie przedsiębiorstw niemieckich. Okazuje się, że podmiotów niemieckich jest w Polsce 2,5 razy więcej niż firm z kapitałem holenderskim i blisko 5 razy więcej niż firm z kapitałem francuskim. Warto dodać, że firmy niemieckie są w Polsce najważniejszym zagranicznym pracodawcą i według naszych szacunków zatrudniają w Polsce już ok. 300 tys. osób
– mówi mówi Janusz Charytonowicz, partner w dziale audytu ogólnego w KPMG w Polsce.

Liczba firm z udziałem kapitału zagranicznego prowadzących działalność w Polsce (2013)

Liczba firm z udziałem kapitału zagranicznego prowadzących działalność w Polsce (2013)
Żródło: Raport KPMG w Polsce i Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej
pt.: „Perspektywiczne sąsiedztwo. Polsko-niemieckie relacje gospodarcze”

Niemcy są największym dostawcą towarów do Polski i największym importerem polskich produktów

Według wstępnych danych GUS w 2014 roku wartość importu towarów z Niemiec wyniosła 152 mld zł. Jest to więcej niż łączna wartość importu z Chin i Rosji, które zajmują drugie i trzecie miejsce wśród najważniejszych dostawców towarów do Polski. Eksport polskich towarów do zachodniego sąsiada w 2014 roku osiągnął rekordową wartość 178 mld zł.

Polsko-niemiecka wymiana towarowa (mld zł)

Polsko-niemiecka wymiana towarowa (mld zł)
Żródło: Raport KPMG w Polsce i Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej
pt.: „Perspektywiczne sąsiedztwo. Polsko-niemieckie relacje gospodarcze”