Na początku kwietnia na rynek główny GPW ma trafić Private Equity Managers. Fundusz zapowiada inwestycje i publikuje dziś prospekt emisyjny

0

CEO Magazyn Polska

Aktualizacja 10:20

Nawet 100 mln euro zamierza w tym roku zainwestować należący do MCI fundusz Private Equity Managers. Trafi on na rynek główny GPW na początku kwietnia. Dziś spółka opublikowała swój prospekt emisyjny, z którego wynika, że chce pozyskać z oferty do 45,7 mln zł.

PEManagers wprowadzi na giełdę maksymalnie 411 863 akcji, stanowiących 12,35 proc. kapitału zakładowego spółki. Cena maksymalna akcji została ustalona na 111 zł. Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych odbędą się w dniach 16-20 marca, zaś instytucjonalnych – od 26 do 30 marca, poinformowała spółka w komunikacie.

– To jest spółka, która posiada najbardziej rentowne towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce, gdzie EBITDA do aktywów pod zarządzaniem wynosi 2,5 proc., marża EBITDA dla aktywów pod zarządzaniem 2,5 proc. w porównaniu z innymi, gdzie się kształtuje na poziomie 1 proc. – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Cezary Smorszczewski, partner zarządzający i prezes zarządu MCI Management.

Private Equity Managers zarządza aktywami w Europie Środkowo-Wschodniej, a także w Turcji oraz Rosji.

Skala naszych inwestycji obecnie to ponad 1,5 mld zł informuje Cezary Smorszczewski.Przewidywane inwestycje w tym roku przekroczą 400 mln zł. Zatem to, co oferujemy inwestorom zarówno instytucjonalnym, jak i indywidualnym, to jest dostęp do zwrotów od 20 do 24 proc., tak było dotychczas w skali roku w ostatnich 15 latach na poziomie PEM-u, co jest rzadko spotykane.

Prezes MCI deklaruje, że Private Equity Managers jest w tej dobrej sytuacji, że ma znaczącą nadpłynność. Dysponuje możliwością szybkiego zainwestowania do 0,5 mld zł. Środki dostępne w każdej chwili to 300 mln zł, kolejne 200 mln zł może mieć za chwilę z tzw. exitów, a jego zdaniem obecnie panuje doskonały czas na tego typu inwestycje.

Czytaj również:  Rynek magazynowy w Polsce Centralnej bez tajemnic - RAPORT AXI IMMO

–  Wydaje mi się, że teraz jest szczególnie dobry klimat, zwłaszcza w sektorze gospodarki cyfrowej i szeroko rozumianego e-commerce, co odzwierciedla się we wzroście kursu MCI. Zwracam uwagę na to, że w ciągu roku kurs urósł o 50 proc., porównując do marca ubiegłego roku. Liczymy na to, że przełoży się to na wzrost odpowiednich kursów w PEM-ie.

MCI Management nie stroni też od inwestycji międzynarodowych.

– Mamy kilka koinwestycji z największymi funduszami na świecie. Takimi koinwestycjami może być Windeln, KupiVIP, Invia czy wejście do naszej grupy inwestorów instytucjonalnych, jak choćby Mezzanine Managements, z którym zamierzamy jako akcjonariuszem PEM-u stworzyć fundusz venture debt.

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka MCI Management podkreśla, że miała dobry rok. Skonsolidowany wynik na poziomie 265 mln zł był rekordowy. Zysk netto w 2013 roku przekroczył bowiem 186 mln zł. Ten sukces zawdzięcza w dużej części wynikom szykującej się do debiutu spółki córki.

Plany, które sobie zakładaliśmy, zostały zrealizowane, w szczególności NAV na akcji, bo był na poziomie 16,46 zł, co jest znaczącym wzrostem, ponad 30-proc., porównując do poziomu z końca 2013 roku – ocenia prezes Cezary SmorszczewskiMCI Management.Wyjścia z inwestycji przekroczyły 270 mln zł, z czego ponad 160 mln zł to są PEManagers i 111 mln zł mieliśmy z dywidend wpływów na poziomie grupy. Natomiast jeżeli spojrzymy na fundraising, to zobaczymy również, że spółka nigdy nie była tak płynna jak dotychczas. 300 mln zł zdobytego finansowania z Polski to rekordowa kwota.