Rekordowe półrocze na rynku private equity

EY Ernst Young

2021 rok ma szansę być pierwszym w historii, kiedy wartość nowych transakcji na rynku private equity przekroczy bilion dolarów – wynika z badania Global PE Pulse, przeprowadzonego po drugim kwartale 2021 r. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach była ona na poziomie ponad 589 mld USD, co jest najlepszym półrocznym wynikiem, jaki kiedykolwiek zanotowano. W porównaniu z pierwszym półroczem poprzedniego roku, wartość transakcji wzrosła niemal 3-krotnie, najmocniej na rynku amerykańskim.

Rekordowe półrocze na rynku private equity

– Widać wyraźnie, że postpandemiczne odbicie na rynku private equity nabiera tempa i po 2020 r., w którym doszło do wyraźnych spadków wolumenu transakcji, pozyskiwanych funduszy i wycofywania się z inwestycji, w pierwszej połowie 2021 r. firmy PE z nadwyżką zrekompensowały ubiegłoroczne spowolnienie. Można oczekiwać, że podobna tendencja utrzyma się również w drugiej połowie roku, głównie ze względu na utrzymujące się na całym świecie niskie stopy procentowe oraz wysokie środki finansowe dostępne na inwestycje. Potencjalnie aktywność na rynku PE może jednak osłabiać rozwój kolejnych mutacji koronawirusa i związana z tym niepewność dotycząca dalszego rozwoju pandemii czy powrotu istotnych ograniczeń – mówi Arkadiusz Strasz, Partner w Zespole Strategia i Transakcje, Zespół Wsparcia Transakcyjnego, EY Polska.

W pierwszym półroczu 2021 r. odnotowano w sumie aż siedem „megatransakcji”, czyli takich, których wartość przekroczyła 10 mld USD. To wynik najlepszy w historii w skali półrocznego zestawienia. Największe transakcje na rynku o wysokiej wartości powodują również większe zaangażowanie firm PE we wspólne przedsięwzięcia i inwestycje w formie konsorcjów. W ramach tak zwanych „club deals”, firmy private equity w pierwszym półroczu zrealizowały inwestycje o wartości 140 mld USD, najwyższej od 2007 r.

Fuzje, przejęcia i wyjścia z inwestycji

Rośnie udział i zaangażowanie funduszy private equity w transakcje fuzji oraz przejęć. Obecnie, w skali światowej, PE biorą udział w 29% z nich, a na rynku amerykańskim nawet w jednej trzeciej. Jednocześnie wzrasta także zarówno wartość transakcji, jak i wolumen wyjść PE z inwestycji. W pierwszym półroczu zanotowano ich 817, podczas gdy w tym samym okresie rok wcześniej było ich 428. Ich wartość wzrosła natomiast blisko czterokrotnie do 508,1 mld USD ze 128,9 mld USD.

Rekordowe półrocze na rynku private equity 2

– Rynek private equity ma przed sobą dalsze perspektywy wzrostu. Aktywa pod zarządzaniem są na rekordowo wysokim poziomie i firmy PE mają ponad 900 mld USD kapitałów dostępnych na inwestycje, co jest kwotą znacznie wyższą niż była dostępna w szczycie poprzedniego cyklu. Co również zauważalne, PE rozszerzają swoją działalność na nowe klasy aktywów i rozpatrują pod względem inwestycji nowe branże, a wśród nich najbardziej aktywnie sektor ochrony zdrowia, produktów i usług konsumenckich czy technologiczny – dodaje Arkadiusz Strasz.