Toyota i Mazda zawarły umowę o partnerstwie biznesowym i kapitałowym

0

Umowa otwiera nowy etap współpracy w pięciu ważnych obszarach, zapewniającej firmom dalszy rozwój.

Toyota Motor Corporation i Mazda Motor Corporation zawarły umowę o partnerstwie biznesowym i kapitałowym, która pozwoli rozszerzyć i zacieśnić dotychczasową współpracę. Porozumienie jest efektem dwóch lat rozmów między obiema firmami i kamieniem milowym na drodze stabilnego rozwoju.

Obszary współpracy będą obejmowały:

  1. Utworzenie przedsiębiorstwa joint venture, które będzie produkować pojazdy w USA.
  2. Wspólne rozwijanie technologii pojazdów elektrycznych.
  3. Wspólne rozwijanie technologii sieciowej komunikacji samochodów.
  4. Współpracę w dziedzinie zaawansowanych technologii bezpieczeństwa.
  5. Rozszerzenie listy produktów komplementarnych

Toyota i Mazda zawarły również porozumienie o charakterze kapitałowym, gwarantujące niezależność i równość obu firm. W jego ramach Toyota nabędzie nowo wyemitowane akcje firmy Mazda, a Mazda nabędzie akcje Toyoty o tej samej wartości.

Prezes Toyoty Akio Toyoda powiedział: – „Najważniejszym owocem naszej współpracy z Mazdą jest to, że znaleźliśmy nowego partnera, który naprawdę kocha samochody. Zyskaliśmy przekonanie, że Mazda ma szczere intencje współdziałania. Powstaje partnerski sojusz, którego podstawą jest pasja budowania coraz lepszych samochodów. To również realizacja naszego pragnienia, by samochody nigdy nie stały się nudne”.

Prezes i dyrektor wykonawczy Mazdy Masamichi Kogai powiedział: – „Cieszy mnie bardzo, że dzięki temu sojuszowi będziemy mogli dodać energii branży motoryzacyjnej i zwiększyć liczbę fanów samochodów, wspólnie tworząc innowacje, wspierając talenty i wychowując liderów”.

Branża motoryzacyjna staje przed coraz większymi wyzwaniami, takimi jak ostrzejsze normy ekologiczne i wymagania bezpieczeństwa dla nowych pojazdów oraz pojawienie się nowych konkurentów, a także dywersyfikacja firm związanych z mobilnością. Z myślą o przyszłości, oprócz wykorzystania własnego potencjału do dalszego rozwijania technologii i wzmocnienia fundamentów biznesowych, Toyota i Mazda zamierzają pogłębić współpracę dla zapewnienia stabilnego wzrostu i podołania tym wyzwaniom.

13 maja 2015 r. Toyota i Mazda zawarły umowę o rozwijaniu partnerskiej współpracy, która przyniesie obopólne korzyści dzięki wykorzystaniu zasobów obu firm oraz synergii komplementarnych produktów i technologii dla tworzenia bardziej atrakcyjnych samochodów. Od tej pory obie firmy dyskutowały o eksploracji różnych obszarów w ramach długofalowego, równorzędnego współdziałania

Czytaj również:  Facebook mierzy się ze skutkami afery dotyczącej potężnego wycieku danych. Zapowiada znaczące zwiększenie bezpieczeństwa

W średniej i długiej perspektywie obie firmy będą budować korzystny związek z poszanowaniem autonomii i równości każdej ze stron, pracując nad wspólnymi projektami. Z myślą o tworzeniu nowej jakości przyszłej mobilności, firmy usprawnią dwustronną współpracę jako długofalowi partnerzy i przyczynią się do rozwoju zrównoważonego społeczeństwa poprzez przekraczanie oczekiwań klientów.

Szczegóły porozumienia o partnerstwie biznesowy

Utworzenie przedsiębiorstwa joint venture, które będzie produkować pojazdy w USA