ADMIRAL BOATS opublikował wyniki za I kwartał 2014 r.

0

ADMIRAL BOATS S.A., jedyna spółka reprezentująca polski przemysł jachtowy i stoczniowy której akcje i obligacje znajdują się w obrocie giełdowym, wypracowała w I kwartale 2014 r. ponad 7,6 mln zł przychodów netto ze sprzedaży ogółem. Zysk ze sprzedaży wzrósł w stosunku do I kw. ub. r. ponad czterokrotnie i wyniósł ponad 1,1 mln zł.

Aktualnie spółka koncentruje się na modernizacji i uruchamianiu produkcji w nowym zakładzie w Tczewie w woj. pomorskim, który powstał na bazie przejętego w 2013 r. majątku. Wykorzystując jego potencjał w marcu spółka zrealizowała pierwszy kontrakt na budowę konstrukcji stalowych dla przemysłu okrętowego.

ADMIRAL BOATS prowadzi działalność charakteryzującą się silną sezonowością. Pierwszy kwartał jest okresem, w którym spółka ponosi koszty związane z utrzymaniem produkcji oraz przygotowaniem do realizacji zamówień w nowym sezonie. W okresie tym wynik obciążają prace montażowe, zakupy surowców oraz koszty stałe.

Ponadto na wyniki istotny wpływ miała inwestycja w przejęcie majątku Stoczni Tczew oraz związane z tym działaniem wydatki na jego pełne dostosowanie do potrzeb ADMIRAL BOATS. W wyniku inwestycji w tczewski zakład o 1/3 r/r wzrosła amortyzacja.

– Biorąc pod uwagę zaangażowanie kadry w proces uruchamiania produkcji w Tczewie jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu przychodów uzyskanych finalnie w pierwszym kwartale, w którym odnotowaliśmy niemal 2% wzrost r/r. Z kolei patrząc na czynniki zewnętrzne pozytywną oznaką jest dodatni wskaźnik konsumpcji w Holandii, gdzie trafia najwięcej naszych łodzi. Nie bez znaczenia były również dobre warunki pogodowe, które panowały w tym okresie w krajach Europy Zachodniej i krajach skandynawskich. Spowodowało to wzrost zamówień oraz wcześniejsze rozpoczęcie sezonu sprzedaży niż zazwyczaj – powiedział Andrzej Bartoszewicz, Prezes Zarządu ADMIRAL BOATS.

W bilansie spółki, przejęcie majątku Stoczni Tczew spowodowało podwojenie r/r wartości aktywów trwałych, będących w posiadaniu spółki. Z tego samego tytułu Spółka wykazuje pozycję ujemną wartość firmy. Ponadto w układzie r/r kapitały własne wzrosły z niecałych 15 mln zł do ponad 32 mln zł.

Czytaj również:  Polska wygrywa z Japonią, przynajmniej gospodarczo

– W wynikach kolejnego kwartału uwzględnimy przesunięcie realizacji niektórych zamówień z pierwszego kwartału br. Ponadto w związku ze zwiększoną liczbą zamówień (m.in. na skutek dobrych warunków pogodowych w kwietniu i maju) spodziewamy się wzrostu przychodów. Jednak obecnie najwięcej pracy poświęcamy, aby w ciągu kilku kwartałów inwestorzy zobaczyli solidne efekty inwestycji w Tczewie – dodaje Andrzej Bartoszewicz.