Atende: o słabszych wynikach w 2014 r. zdecydowały niższe od planowanych przychody z sektora publicznego

rp_187d911ab6_665730093-atende-wyniki-OK.png

CEO Magazyn Polska

Specjalizująca się w integracji rozwiązań teleinformatycznych Grupa Atende prognozuje tegoroczne przychody ze sprzedaży na niższym od oczekiwanego poziomie. Jak tłumaczy Roman Szwed, jej prezes, będzie to wynikiem gorszych obrotów w sektorze publicznym. W innych sektorach firma zanotowała lepsze wyniki zarówno pod względem przychodów, jak i marż. Ogółem po trzech kwartałach 2014 r. wyniki Grupy były jednak gorsze od tych z bardzo dobrego dla spółki 2013 roku.

– Wolałbym, żeby nasze wyniki w 2014 roku były trochę lepsze – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Roman Szwed, prezes zarządu technologicznej spółki Atende. – Rzeczywiście widać to trochę po wynikach z trzeciego kwartału, które nie były tak dobre, jak bym tego oczekiwał. Nasza działalność opiera się na czterech filarach: mamy telekomunikację i media, sektor publiczny, przemysł, handel i usługi oraz sektor finansowy. W zasadzie wszystkie, poza jednym, publicznym, nadal funkcjonują dobrze. Tam odnotowaliśmy postęp, to znaczy większe przychody i marże. Natomiast jeden sektor nas zawiódł: publiczny.

Szef Atende spodziewał się, że w ubiegły rok będzie okresem większej aktywności firm i instytucji publicznych z uwagi m.in. na kończącą się perspektywę finansową 2007-2014 i związaną z tym potrzebę wydania przyznanych im środków.

To jednak nie był dla nas satysfakcjonujący rok, nie odbyło się dużo przetargów, wiele z nich straciliśmy, niewiele wygraliśmy, kilka zostało przesuniętych na przyszły rok – ocenia Roman Szwed. – W zasadzie można powiedzieć, że w rezultacie tego wyniki spółki są trochę słabsze w sektorze publicznym i w związku z tym wynik przedsiębiorstwa także jest gorszy. Oczywiście staraliśmy się, żeby cały rok był tak dobry, jak to tylko możliwe. Wiadomo, że dla firm technologicznych czwarty kwartał zwykle jest najlepszy. Mam więc nadzieję, że całoroczny wynik nie będzie dla nas aż tak niekorzystny.

Trudno także porównywać ubiegłoroczne rezultaty finansowe, jak wskazuje prezes Atende, do 2013 roku, który dla spółki był wybitnie dobry. Paradoksalnie może to także spowodować, że wyniki finansowe przedsiębiorstwa w 2015 roku będą lepsze od zakładanych.

Być może znowu zdarzy się tak, że któryś z obszarów naszej działalności będzie trochę słabszy, ale na tym polega mądrość firmy, że chce mieć cztery nogi: jeżeli któraś troszeczkę osłabnie, to szansa, że stanie się tak również z innymi, jest niewielka – przekonuje prezes zarządu Grupy Atende. – W ten sposób zawsze wynik finansowy jest rozsądnie dodatni. Zresztą w tym roku rezultaty także będą dobre, bo nie tracimy przecież pieniędzy. Chcielibyśmy tylko dużo więcej zarabiać.

Grupa Atende jest spółką technologiczną specjalizującą się w integracji rozwiązań teleinformatycznych. W trzecim kwartale br. jej skonsolidowane przychody wyniosły 47,3 mln zł i w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku były niższe o 9 proc., a skonsolidowany zysk netto – 1,4 mln zł (spadek o blisko 70 proc.). Po trzech kwartałach było to 121,8 mln zł przychodów (spadek o 16 proc.) i 0,76 mln zł zysku (spadek o 87 proc.).