Ostatnia chwila na dobrą lokatę

0

Na najlepszych lokatach półrocznych, które można założyć bez dodatkowych warunków, zarobimy nieco powyżej 3,6 proc. Prawdopodobnie to już ostatni moment na depozyt z taką stawką. Rada Polityki Pieniężnej rozważa kolejne cięcia stóp banku centralnego. Po tej decyzji oprocentowanie lokat znów spadnie.

– Oprocentowanie lokat podąża w ślad za decyzjami Rady Polityki Pieniężnej. Podczas ostatniego posiedzenia dyskutowano już o kolejnych obniżkach. Jeśli Rada obniży stopy na najbliższym posiedzeniu – w październiku, oprocentowanie lokat zacznie znowu topnieć. To zła wiadomość dla zwolenników bezpiecznych produktów depozytowych, bo dziś stopy znajdują się i tak na historycznie najniższym poziomie – mówi Wojciech Boczoń, ekspert portalu Bankier.pl

Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi dziś 2,5 proc. To między innymi ona stanowi punkt wyjścia dla banków, które ustalają stawki oprocentowania lokat. Dlatego w większości banków oprocentowanie depozytów oscyluje w granicach 2-2,5 proc. Banki nie chcą bowiem dopłacać do lokat więcej niż jest to konieczne.

Na łamach Bankier.pl po raz kolejny zebraliśmy najlepsze lokaty półroczne, które można założyć bez dodatkowych warunków. W większości banków najlepsze depozyty zarezerwowane są dla osób, które założą konto osobiste lub wpłacą nowe środki. W zestawieniu pominęliśmy takie oferty. Jeśli jeden bank oferuje kilka dobrych lokat, w tabeli umieściliśmy tylko jedną – tę najlepszą. Tradycyjnie przygotowaliśmy ranking dla trzech kwot: 1000 zł, 10.000 zł i 30.000 zł.

Najlepszą lokatę dla kwoty 1000 zł oferuje Idea Bank. To Lokata Rynkowa oprocentowana na 3,625 proc.. Przy wyższych kwotach depozytu liderem jest spółdzielczy SK Bank z eLokatą24, na której oferuje stawkę 3,65 proc.

Czytaj również:  Zapowiedź pogorszenia koniunktury