Polskie firmy technologicznie innowacyjne najliczniej reprezentowane w środkowoeuropejskim rankingu Deloitte

0

W 15. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej znalazły się 22 spółki z Polski (we wszystkich kategoriach). Pozycja lidera zestawienia głównego Technology Fast 50 przypadła węgierskiej spółce Szallas.hu, drugie – polskiej firmie Comperia.pl, a trzecie High Tech Engineering Center z Serbii. Przychody najszybciej rosną spółkom z sektora oprogramowania. Dynamika wzrostu przychodów laureatów wyniosła w 2013 roku 698 proc. i była wyższa niż rok wcześniej, a to oznacza, że firmy technologicznie innowacyjne coraz lepiej radzą sobie ze skutkami spowolnienia gospodarczego.

W zestawieniu uplasowały się 22 firmy z Polski. Aż 17 z nich znalazło się w głównej kategorii „Technology Fast 50”, 4 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy – Rising Stars” i dwie w podkategorii „Wielka Piątka – Big 5”.*

W tegorocznej edycji rodzime spółki stanowią 34 proc. głównego zestawienia rankingu, w ubiegłym roku było to 45 proc. Na drugim miejscu są Węgry, które w rankingu głównym mają dziesięciu swoich przedstawicieli. Trzecie miejsce pod tym względem przypadło Rumunii z sześcioma firmami. Poza tym swe miejsce znalazły także przedsiębiorstwa z Chorwacji (4), Słowacji (3), Czech (3), Litwy (3) i Serbii (2), Bułgarii (1) i Estonii (1).

W kategorii głównej największy średni przychód w 2013 roku uzyskały firmy z Czech z wynikiem 37,6 mln euro. Na drugiej pozycji znalazły się rumuńskie spółki ze średnimi przychodami w wysokości 14 mln euro, a na trzeciej z wynikiem 8 mln euro uplasowały się polscy laureaci.

Zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50” została węgierska spółka Szallas.hu, która w tym roku zadebiutowała w zestawieniu. Firma zajmuje się internetową sprzedażą miejsc hotelowych. Na drugim miejscu znalazła się porównywarka finansowa Comperia.pl, której siedziba mieści się w Warszawie. Rok temu spółka zajmowała czwarte miejsce. Trzecie miejsce należy także do debiutanta: spółki High Tech Engineering Center z Serbii. W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze dwie polskie firmy: Netguru oraz ITMAGINATION. „Utrzymanie tak dobrego tempa wzrostu przychodów to przede wszystkim zasługa naszej silnej specjalizacji, orientacji na potrzeby klientów i innowacyjności. Stale inwestujemy w rozwój firmy – co roku zyski przeznaczamy na dalsze inwestycje, wzrost zatrudnienia, rozwój nowych obszarów biznesowych, jak np. outsourcing kompetencji, rozwiązania Corporate Performance Management (Tagetik) czy ekspansję nowych rynków” – mówi Daniel Arak, Business Development Director i współzałożyciel ITMAGINATION.

Czytaj również:  Jakie zawody mogą zniknąć w nieodległej przyszłości

Kategoria „Technology Fast 50”: pierwsza 10-tka oraz polscy laureaci

CEO Magazyn Polska

W głównym zestawieniu znalazło się aż 26 nowych firm, 10 awansowało, a 14 spadło. „To pokazuje jak szybko rynek firm technologicznie innowacyjnych ulega dynamicznym zmianom. W tym roku aby stać się jednym z laureatów trzeba było osiągnąć dynamikę przychodów ponad 300 proc.**  a w poprzedniej edycji wystarczył poziom 230 proc. Konkurencja między firmami była większa a oznacza to, że firmy szybciej rosły. Z kolei badanie, które przeprowadziliśmy wśród prezesów spółek pokazuje wyraźnie, że siłą napędową, która pozwala osiągać tak spektakularne wyniki jest innowacyjność” – wyjaśnia Adam Chróścielewski, Partner w Dziale Audytu Deloitte, Lider konkursu w Europie Środkowej.